Bərdədə məcburi köçkünlər qanbağışlama aksiyasında iştirak ediblər
Ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının qorunması dövlətimizin sosial siyasətinin əsas istiqamətlərindəndir. Bu siyasətə uyğun olaraq səhiyyə sistemi inkişaf etdirilir, yeni və müasir tibb ocaqları şəbəkəsi genişləndirilir. Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə hər il respublika əhalisi kütləvi tibbi müayinədən keçirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva və onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan vətəndaşların sağlamlıq problemlərinin həllinə böyük diqqət və qayğı göstərir.
Əhalinin bütün təbəqələri kimi qaçqınlar və məcburi köçkünlərin də dövlət səhiyyə müəssisələrinin xidmətindən hərtərəfli istifadə etmək imkanları var. Onlar üçün tikilib istifadəyə verilmiş qəsəbələrdə, yaşayış komplekslərində tibb məntəqələri də yaradılıb. Bundan başqa, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü, Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə son vaxtlar birbaşa müvəqqəti məskunlaşma yerlərində məcburi köçkünlər ixtisaslaşdırılmış tibbi müayinəyə cəlb olunurlar.
Dövlət Komitəsi məcburi köçkünlərin sağlamlığının qorunmasına önəm verdiyi kimi, onların özlərinin də humanitar aksiyalarda iştirakını dəstəkləyir. Bu ilin əvvəllərində komitədə vətən keşikçiləri - hərbçilər üçün qanbağışlama aksiyası keçirilib. Martın 13-də isə Bərdə rayonu ərazisindəki 866 ailəlik yaşayış kompleksində də belə bir aksiya təşkil olunub. Mərkəzi Qan Bankının Bərdə bölməsinin xüsusi tibb briqadasının həkim-hemotoloqları rayon mərkəzi xəstəxanasının tibb heyəti ilə birgə könüllü donorları müayinə etdikdən sonra onlardan qan nümunələri götürüblər. Toplanmış nümunələr irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən məcburi köçkünlərin müalicəsində istifadə ediləcək.
Qaçqın və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Bərdədəki nümayəndəsi Yunis Məmmədov və Mənzil İstismar Sahəsinin rəisi Surxay Hüseynov aksiyanın təşkilində fəallıq göstəriblər.
Bu cür aksiyalar Bərdə rayonunun məcburi köçkünlər yaşayan digər qəsəbələrində də keçiriləcək.
08 May, 2024 / Tədbirlər Dövlət Komitəsi daha bir Beynəlxalq mükafata layiq görülüb
27 Aprel, 2024 / Tədbirlər Laçın rayonunun Sus kəndinə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirilib

IDPs attended the blood donation action in Barda
Protection of the health of the country citizens is one of the main directions of the state social policy. In accordance with this policy, the health system is being developed and the network of new and modern health centers is being expanded. Every year, the people of the republic undergo common medical examination by the instruction of the President Ilham Aliyev. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva and Heydar Aliyev Foundation managed by her pay great attention and care to the solution of health problems of citizens in particular need of the social protection.
Like all segments of the population, refugees and IDPs also have the opportunity to use the services of public healthcare facilities. Medical centers were commissioned in settlements and residential complexes built for them as well. In addition, at the initiative of the State Committee for Refugees and IDPs, by the organization of the Ministry of Health, recently IDPs have been involved in specialized medical examination directly in places of temporary shelter.
As the State Committee attaches importance to the protection of IDPs, it also supports their participation in humanitarian actions. At the beginning of this year, the committee held a blood donation action for motherland guards - military servicemen. A similar action was organized on March 13th at 866-family residential complex in Barda. Physician-hemotologists of special medical brigade of Barda department of the Central Blood Bank together with the medical staff of the region central hospital received blood samples from the volunteer donors after examining them. Collected samples will be used to treat IDPs suffering from heritable blood diseases.
Yunis Mammadov, the representative of the State Committee for Refugees and IDPs in Barda and Surkhay Huseynov, the head of Housing and Utilities Sector were activele participated in organization of the action.