Zabuxda ağacəkmə aksiyası keçirilib
2024-cü il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu ilə birgə Laçın rayonunun yenidən tikilmiş Zabux kəndində yerli sakinlərin iştirakı ilə ağacəkmə aksiyası təşkil edib.
Aksiya işğalçı Ermənistanın ekoloji terrora məruz qoyduğu, regional ekoloji fəlakət zonasına çevirdiyi Azərbaycan ərazilərində ekoloji vəziyyətin sağlamlaşdırılmasına, yaşıllıqların çoxaldılmasına, ətraf mühitin qorunmasına, təbiətə qayğının təbliğinə töhfə vermək məqsədi daşıyıb.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda sürətlə aparılan bərpa-quruculuq işləri ilə yanaşı, ərazinin flora və faunasının dirçəldilməsinə, təbii ehtiyatlarının mühafizəsinə və onlardan səmərəli istifadə edilməsinə də xüsusi diqqət yetirilir. Dövlətimizin başçısı və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərləri zamanı ekosistemin bərpası məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdə iştirak edirlər.
Zabux kəndində keçirilən aksiya zamanı sakinlərə məxsus həyətyanı sahələrdə, yol kənarları və istirahət məkanlarında 7000 ədəd meyvə və dekorativ ağac əkilib. Ağacəkmə aksiyasında ilk ting 1992-ci ildə Laçın rayonunun Hoçaz yüksəkliyi uğrunda döyüşdə şəhid olmuş Ədalət Məmmədovun oğlu Ziyadxan Məmmədovun həyətində əkilib.
Bu cür aksiyaların tez-tez təşkil olunacağı, doğma yurda qayıdan keçmiş məcburi köçkünlərin Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda bərpa edilən və yenidən salınan yaşayış məntəqələrində ekosidin nəticələrinin aradan qaldırılmasında iştirakına daim dəstək göstəriləcəyi diqqətə çatdırılıb. Aksiyada Milli Məclisin deputatı Mahir Abbaszadə və Prezidentin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin məsul əməkdaşları, kənd sakinləri iştirak ediblər.

Tədbirlər 05 March, 2024
The State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, together with the Social Development Fund for Internally Displaced Persons, organized a tree planting campaign with the participation of local residents in the reconstructed Zabukh village of Lachin district as a part of the 2024 “Year of Solidarity for the Green World” in Azerbaijan.
The purpose of organizing the action was to promote the improvement of the environmental situation, the increase of greenery, environmental protection and encouragement of care for nature in the territories of Azerbaijan, which the occupying Armenia subjected to environmental terror and turned into a regional environmental disaster zone.
Based on the instructions of President Ilham Aliyev, in addition to rapid restoration and construction work in Karabakh and East Zangazur, the restoration of the local flora and fauna, the preservation of natural resources, and their efficient utilization are given particular consideration. The head of state and First Vice-President Mehriban Aliyeva participate in activities to restore the ecosystem during their visits to the territories liberated from occupation.
Seven thousand fruit and ornamental trees were planted in residents' yards, roadsides and recreation areas during the campaign took place in the Zabukh village. The first tree seedling was planted in the yard of Ziyadkhan Mammadov, the son of Adalat Mammadov, who was martyred in the battle for the Hochaz village in the Lachin region in 1992.
It was noted that such campaigns will be organized regularly, former internally displaced persons returning to their homeland will be supported to participate in the elimination of the consequences of ecocide in resettled and reconstructed settlements in Karabakh and East Zangazur. The campaign was attended by MP Mahir Abbaszada, a representative of the special presidential delegation in the Lachin region, as well as village residents.