Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsinə seçki keçirilib
Tədbirlər 17 Aprel, 2024
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin (QMKİDK) Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsində hesabat-seçki yığıncağı keçirilib. İlk olaraq, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və dövlət suverenliyinin bərpası uğrunda gedən döyüşlərdə canını qurban verən qəhrəman şəhidlərin xatirəsi birdəqiqəlik sükutla yad olunub.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov yığıncağı giriş sözü ilə açaraq bildirib ki, həmkarlar təşkilatı əməkdaşların əmək və sosial hüquqlarının qorunmasında, istirahətinin və asudə vaxtının təşkilində, eləcə də öz səlahiyyətləri çərçivəsində digər tədbirlərin həyata keçirilməsində son vaxtlar müsbət dönüşə nail olub.
Yığıncaqda QMKİDK Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Mustafaqulu Əliyevin hesabat məruzəsi dinlənilib. Sonra təşkilatın Təftiş Komissiyası öz hesabatını təqdim edib. Hər iki məruzə ilə bağlı müzakirə aparılıb, həmkarlar təşkilatının fəaliyyətinə qiymət verilib, rəy və təkliflər səsləndirilib.
Sonra Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin tərkibinin seçilməsi məsələsinə baxılıb, namizədliklər irəli sürülüb və açıq səsvermə keçirilib. Səsvermə nəticəsində yeni tərkib seçilib. Yığıncaq iştirakçıları QMKİDK Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsinə yenidən Mustafaqulu Əliyevin sədr seçilməsini dəstəkləyiblər. Həmçinin daimi komissiyaların tərkibi müəyyənləşdirilib və sədrləri seçilib, Təftiş Komissiyasının yeni tərkibi təsdiqlənib.
Yığıncaqda Dövlət İdarələri və İctimai Xidmət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin nümayəndəsi Rəhilə Babayeva da iştirak və çıxış edib.

An election was held for the United Trade Union Committee of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons
Tədbirlər 17 April, 2024
A reporting-election meeting was held at the United Trade Union Committee of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons. Firstly, the memory of the heroic martyrs who sacrificed their lives in the battles for the restoration of the territorial integrity and state sovereignty of our country was honored with a minute of silence.
Opening the meeting with an introductory speech, Deputy Chairman of the State Committee Fuad Huseynov stated that the trade union organization has recently achieved a positive turnaround in protecting the labor and social rights of employees, organizing their rest and leisure time, and implementing other activities within its powers.
At the meeting, the report of the chairman of the United Trade Union Committee of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Mustafagulu Aliyev, was heard. Then, the organization's Audit Commission presented its report. Both reports were discussed, the activities of the trade union organization were evaluated, opinions and proposals were voiced.
Next, the issue of electing the composition of the United Trade Union Committee was considered, candidates were nominated, and an open vote was held. Based on a result of the vote, a new composition was elected. The meeting participants supported the re-election of Mustafagulu Aliyev as chairman of the United Trade Union Committee of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons. The composition of the permanent commissions was also determined and their chairpersons were elected, and the new composition of the Audit Commission was approved.
Rahila Babayeva, a representative of the Republican Committee of Trade Unions of State Institutions and Public Service Workers, also attended and spoke at the meeting.