1500-dən çox keçmiş məcburi köçkün üçün mina təhlükəsinə dair təlim keçirilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Qızıl Aypa Cəmiyyətinin (AzQAÇ) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində "Risklər barədə maarifləndirmə və təhlükəsiz davranış" mövzusunda silsilə təlimlərə başlanılıb. Maarifləndirici təlimlərin keçirilməsində əsas məqsəd İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində mərhələli sürətdə köçürülməsi nəzərdə tutulan məcburi köçkünlərin mina və partlamamış hərbi sursatlarla (PSD) bağlı məlumatlılığının artırılması, mümkün risk faktorunun minimuma endirilməsidir.
İlk mərhələdə təlimlər Bakı şəhərində keçmiş məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları Qaradağ rayondakı “Qobu Park” yaşayış kompleksində ayrı-ayrılıqda vətəndaşlar və məktəblilər üçün təşkil olunub.  "Qapı-qapı" və "Məktəb"  formatında keçirilən təlim sessiyaları AzQAÇ-ın 3 mütəxəssisdən və 10 nəfər könüllüdən ibarət heyəti tərəfindən gerçəkləşdirilib.  “Qapı-qapı” ssesiyasında təlimçilər mənzillərə gedərək ailə üzvlərinə zəruri məlumatlar verib, onların suallarını cavablandırıblar. “Məktəb” sessiyasında isə təlimlər sinif otaqlarında şagird qrupları üçün interaktiv formada keçirilib.
Təlimlərin hər iki formasında xəbərdaredici və məlumatlandırıcı nişanlar barədə məlumatlar verilib, maarifləndirici broşürlər paylanıb, nəzəri və praktik vəsaitlərdən istifadə edilib, təhlükə zamanı müraciət edilə biləcək dövlət qurumları və əlaqə vasitələri  xatırladılıb.
Mina və PSD təhlükəsi ilə bağlı maarifləndirici təlimlərə indiyədək 1500-dən çox şəxs cəlb edilib. Təlimlərin keçmiş məcburi köçkünlərin sıx məskunlaşdıqları digər ərazilərdə silsilə şəklində davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

Training on Mine Hazards Held for Over 1500 Former Internally Displaced Persons
A series of training sessions on “Risk Awareness and Safe Behavior” has been initiated through the joint cooperation of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan and the Red Crescent Society of Azerbaijan (AzRCS). The main purpose of these educational training sessions is to increase awareness among internally displaced persons, who are planned to be relocated in stages under the First State Program on the Great Return to the territories liberated from occupation, about mines and unexploded ordnance (UXO), and to minimize potential risk factors.
In the first phase, the training sessions were organized separately for citizens and schoolchildren in the “Gobu Park” residential complex in the Garadagh district of Baku city, where former internally displaced persons are temporarily settled. The training sessions were conducted by a team of 3 experts and 10 volunteers from AzRCS in the “Door-to-Door” and “School” formats. During the “Door-to-Door” sessions, trainers visited homes to provide essential information to family members and answer their questions. The “School” sessions were conducted interactively in classroom settings for student groups.
In both formats of the training, information was provided about warning and informational signs, educational brochures were distributed, theoretical and practical materials were used, and state institutions and contact methods to be approached in case of danger were recalled.
To date, over 1500 individuals have been involved in educational training on mine and UXO hazards. The training sessions are planned to continue in a series format in other areas densely populated by former internally displaced persons.