Tədbirlər 26 Aprel, 2024
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində ötən ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş kollegiya iclası keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ötən ildə ölkəmizin hərtərəfli inkişaf etdiyi, sosial-iqtisadi tərəqqinin dinamik xarakter daşıdığı, xüsusən, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun dirçəldilməsi, həmçinin məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışının  uğurla davam etdirilməsi üçün genişmiqyaslı quruculuq işlərinin aparıldığı, təhlükəsizlik tədbirlərinin görüldüyü vurğulanıb. Qeyd olunub ki, dövlətimizin başçısının və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərləri, Böyük Qayıdışla bağlı tədbirlərin icrası vəziyyətini yerində şəxsən öyrənmələri məcburi köçkünlərdə dərin razılıq və minnətdarlıq hissi doğurur.
Kollegiya iclasında Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının prioritet istiqamətləri üzrə tədbirlərin, o cümlədən təbliğat-izahat, məlumatlandırma və maarifləndirmə, icma əsaslı reinteqrasiya tədbirlərinin icra vəziyyəti, əhalinin geri qayıdışı ilə bağlı ilkin proqnozların hazırlanması, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidən salınan və bərpa olunan yaşayış məntəqələrinə köçürülmənin gedişi, həmçinin komitənin fəaliyyətində səmərəliliyin təmin edilməsi, dövlət büdcəsindən ayrılan vəsaitlərin təyinatı üzrə səmərəli istifadəsi müzakirəyə çıxarılıb. Müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərlərinin məruzələri dinlənilib, iradlar, rəy və təkliflər səsləndirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ölkə rəhbərinin tapşırıqlarının və qarşıya qoyulmuş vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün daha böyük məsuliyyətlə çalışmağın vacibliyini vurğulayaraq bildirib ki, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdışının təşkili üzrə müəyyənləşdirilən kompleks tədbirlərin ardıcıllıqla və vaxtında icra edilməsi təmin olunmalıdır.

A Board Meeting was Held at the State Committee
A board meeting dedicated to the results of the past year and the tasks ahead was held at the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons.
It was emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, our country developed comprehensively last year, with dynamic socio-economic progress. Particularly, large-scale construction works were carried out for the revival of Karabakh and Eastern Zangazur, as well as for the successful continuation of the return of internally displaced persons to their native lands, and security measures were taken. It was noted that the visits of our head of state and First Vice President Mehriban Aliyeva to the liberated territories, and their personal examination of the implementation of events related to the Great Return, have created deep satisfaction and gratitude among the internally displaced persons.
The board meeting discussed the implementation status of measures under the priority directions of the First State Program on the Great Return, including propaganda-explanation, information and education, community-based reintegration activities, preparation of initial forecasts for the return of the population, the progress of relocation to newly established and restored settlements in the liberated territories, as well as ensuring efficiency in the committee's activities and effective use of funds allocated from the state budget. Reports from the heads of the relevant structural divisions were heard, criticisms, opinions, and suggestions were voiced.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev emphasized the importance of working with greater responsibility to fulfill the instructions of the country’s leadership and the tasks set. He stated that the comprehensive measures identified for the voluntary, safe, and dignified return of internally displaced persons to their native lands should be carried out sequentially and on time.