Laçın rayonunun Sus kəndinə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirilib
Aprelin 27-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Laçın rayonunun Sus kəndinə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirilib. Tədbirdə Dövlət Komitəsinin rəhbər şəxsləri, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, Laçın Rayon İcra Hakimiyyətinin və Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın nümayəndələri iştirak ediblər.
Sus kəndində yeni inşa edilmiş fərdi evlər indiyədək müvəqqəti məskunlaşma yerlərində yaşayan və həmin kənddə daimi qeydiyyatda olan məcburi köçkünlərə verilir. Püşkatma 59 ailə arasında keçirilib. Ailə tərkibinə uyğun olaraq, onlardan 13-ü ikiotaqlı 28-i üçotaqlı, 14-ü dördotaqlı, 4-ü isə beşotaqlı fərdi evə köçürüləcək.
Tezliklə daimi yaşayış üçün doğma yurda qayıdacaq suslular çox böyük sevinc hissi keçirdiklərini, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaradılan şəraitə və onlara göstərilən qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Püşkatmada iştirak etmiş ailələrin yaxın günlərdə Laçın rayonunun Sus kəndinə yola salınmasına başlanacaqdır.

Drawing held among families to be relocated to Sus Village, Lachin District
On April 27, a drawing was held at the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons among families to be relocated to Sus village in Lachin district. The event was attended by senior officials of the State Committee, representatives of the Special Representative Office of the President of Azerbaijan in Lachin district, which is part of the Eastern Zangazur economic region, the Lachin District Executive Power, and the Public Council under the State Committee.
Newly constructed individual houses in Sus village are being allocated to internally displaced persons who have been temporarily residing in various locations and are permanently registered in the village. The drawing involved 59 families. According to the family compositions, 13 families will move into two-room houses, 28 families into three-room houses, 14 families into four-room houses, and 4 families into five-room houses.
The residents of Sus village, who will soon return to their native land for permanent residence, expressed their immense joy and deep gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva for the conditions created in the liberated territories and the care shown to them.
The relocation of the families who participated in the drawing to Sus village in Lachin district will begin in the coming days.