Gənclər günü münasibəti ilə videokonfrans keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi ərazisi işğaldan azad edilmiş rayonlardan olan gənclərin iştirakı ilə onlayn rejimdə videokonfrans keçirib.
2 fevral Gənclər Gününə həsr olunan tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanda gənclərin inkişafına hərtərəfli dövlət qayğısı göstərilir. Ulu Öndər Heydər Əliyev hakimiyyətdə olduğu bütün dövrlərdə sağlam, savadlı və təşəbbüskar gənc nəslin yetişməsinə, onların vətənə məhəbbət ruhunda tərbiyə edilməsinə böyük önəm verib. Müstəqil dövlətimizin gənclər siyasətinin əsası Ulu Öndər tərəfindən qoyulub, cəmiyyətdə gənclərin rolunu yüksəltmək üçün zəruri tədbirlər görülüb, Gənclər Günü təsis olunub.
Prezident İlham Əliyev gənclərlə iş sahəsində dövlət siyasətini daha da təkmilləşdirib, onu zamanın çağırışlarına uyğunlaşdıraraq uğurla davam etdirir. Ölkənin siyasi, iqtisadi, mədəni həyatında gənclərin rolunun artırılması məqsədilə dövlət proqramları icra olunur.  Dövlət idarəçiliyinin müxtəlif sahələrində gənclərə böyük etimad göstərlir.
Qeyd olunub ki, bütövlükdə ölkədə həyata keçirilən islahatların, sosial, iqtisadi siyasətin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı, onun layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsi, sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi məsələsi dayanır. Əhalinin həssas kateqoriyasından olan insanlarla bağlı aparılan tədbirlər isə bu siyasətin prioritetini təşkil edir. Belə ki, məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun təmin edilməsi üçün ardıcıl tədbirlər görülür. Eyni zamanda, məcburi köçkünlər sosial, tibb, təhsil, nəqliyyat, mənzil-kommunal və digər sahələrdə güzəştlərdən istifadə edirlər.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın məcburi köçkün gənclərlə bağlı məsələlərə xüsusi həssaslıqla yanaşdığı, onların sağlamlığı, təhsili, sosial problemlərinin həlli, mədəni inkişafı üçün zəruri şəraitin yaradılmasına böyük qayğı göstərdiyi qeyd edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində, ərazi bütövlüyünün müdafiəsində gənclərin mühüm rolu vardır. 44 gün davam edən Vətən Müharibəsi dövründə gənclərimiz Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi sıx birləşib, işğalçı Ermənistan üzərində parlaq zəfərin əldə olunmasına misilsiz töhfələr veriblər. Tarixi Qələbədə  böyük rolu olan gənclər işğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulmasında və dirçəlməsində də fəal iştirak edəcəklər.
Daha sonra, Xocalı rayonundan Canəli Məmmədov, Laçın rayonundan Orxanpaşa İbadov, Cəbrayıl rayonundan Lalə Novruzova, Ağdam rayonundan Anar Əsgərov, Zəngilan rayonundan Xəzər Bağırov çıxış ediblər. Onlar Gənclər Gününü artıq məcburi köçkün kimi deyil, ərazisi işğaldan azad olunmuş rayonların sakini kimi qürurla qeyd etdiklərini məmnunluqla bildiriblər. Bu qüruru və sevinci onlara yaşatdığına görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edən gənclər  işğaldan azad olunmuş ərazilərin dirçəldilməsi üçün əllərindən gələni əsirgəməyəcəklərini, əzmkarlıq göstərəcəklərini vurğulayıblar.

A video conference was held on the occasion of Youth Day
The State Committee for Refugees and IDPs held an online video conference with participation of young people from the liberated territories.
Making a speech at the event dedicated to the Youth Day on February 2, Deputy Chairman of the State Committee Fuad Huseynov stated that comprehensive state care is provided for the development of youth in Azerbaijan. During his all years in political power, the Great Leader Heydar Aliyev attached great importance to the upbringing of a healthy, educated and enterprising young generation, their education in the spirit of love for the motherland. The foundation of the youth policy of our independent state was laid by the Great Leader, necessary measures were taken to increase the role of youth in society, and Youth Day was established.
President Ilham Aliyev has further improved the state policy in the field of work with youth and successfully continues to do so adapting it to the existing challenges. State programs are being implemented to increase the role of youth in the political, economic and cultural life of the country. Young people are highly trusted in various fields of public administration.
It was noted that the main purpose of the reforms, social and economic policy implemented in the country as a whole is to provide the Azerbaijani citizen with decent standard of living and strengthen their social protection. And the measures taken in favor of vulnerable category are a priority of this policy. As such, consistent measures are being taken to address the social problems of IDPs, improve their housing and living conditions and ensure employment. At the same time, IDPs use social, medical, educational, transport, housing and communal benefits.
It was underlined that First Vice President Mehriban Aliyeva treats to issues related to IDP youth in a particularly sensitive way, provides great care to create the necessary conditions for their health, education, solution of social problems and cultural development.
It was stated that young people have an important role in ensuring the security of our country and protecting its territorial integrity. During the 44-day Patriotic War, our youth united like a fist around the President, Triumphant Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and made an unprecedented contribution to the brilliant victory over the occupying Armenia. Young people, who played a major role in this historic victory, will also take an active part in reconstruction and revival of the liberated territories.
Later, Janali Mammadov from Khojali, Orkhanpasha Ibadov from Lachin, Lala Novruzova from Jabrayil, Anar Asgarov from Aghdam, Khazar Baghirov from Zangilan made speeches. They noted with satisfaction that they are proud to celebrate Youth Day not as IDPs anymore, but as residents of the liberated territories. Thanking the President Ilham Aliyev for giving them this pride and joy, young people emphasized that they will do their best and show great determination to revive the liberated territories.