İcma inkişafı məsələləri üzrə təlim keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları İcma inkişafı məsələləri üzrə təlimdə iştirak ediblər. Təlim Almaniya Federal İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyinin (BMZ) dəstəyi əsasında, Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Alman Agentliyi (GİZ) ilə Dövlət Komitəsi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən “Cənubi Qafqazda məcburi köçkünlərin və aztəminatlı yerli əhalinin sosial və iqtisadı inkişafı” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub.
Dövlət Komitəsinin Məşğulluq sektorunun müdiri Kamran Ağaməliyev bildirib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda məcburi köçkünlərin dayanıqlı məskunlaşmasının təmin edilməsində davamlı icmaların qurulması olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Prezident İlham Əliyevin 16 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramında da icmaların inkişafı ilə bağlı məsələlərə yer ayrılıb. Proqramın Tədbirlər planında Dövlət Komitəsi reinteqrasiya və icma əsaslı inkişaf layihəsinin həyata keçirilməsinin əsas icraçısı kimi müəyyən edilib. İcma səfərbərliyi, onların potensialının arıtılması ilə bağlı mühüm tədbirlər icra edilir.
“Cənubi Qafqazda aztəminatlı məcburi köçkünlərin və yerli əhalinin iqtisadi və sosial inkişafı” proqramının (EPİC) eksperti Nicat Qarayev komitə əməkdaşlarına icma quruculuğu və inkişafı haqqında ətraflı məlumat verib.
Layihə 2018-ci ildən etibarən sosial komponent çərçivəsində Mingəçevir şəhərində və Bərdə rayonunda məcburi köçkünlər üçün icma inkişafı üzrə fəaliyyətlər həyata keçirir. Təlimdə icma inkişafı məsələlərinə ötən illər ərzində layihənin icrası zamanı qazanılan təcrübə əsasında yanaşma təqdim edilib.

Issues related to community development were covered throughout the training
Participants in the training on community development challenges included staff members of the State Committee for Refugees and IDPs. The training was conducted under the auspices of the “Social and economic development of internally displaced persons and low-income local population in the South Caucasus” project, which was carried out under the auspices of the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development (BMZ) and the State Committee in collaboration.
According to Kamran Aghamaliyev, Head of the State Committee’s Employment Section, creating viable communities is crucial to guaranteeing the long-term relocation of internally displaced people in Karabakh and East Zangazur. Community development concerns have been given a spot in the First State Program on the Great Return to the regions freed from the Republic of Azerbaijan’s occupation, which was approved by President Ilham Aliyev’s Decree dated November 16, 2022. The State Committee was designated as the primary implementer of the reintegration and community-based development project in the program’s action plan. There are significant initiatives being carried out in the areas of community mobilization and potential enhancement.
Nijat Garayev, an expert with the Economic and Social Development of Low-Income Internally Displaced People and Local Populations in the South Caucasus (EPIC) program, provided committee staff with detailed information on community construction and development.
The project has been implementing community development activities for internally displaced persons in the city of Mingachevir and Barda region as part of the social component since 2018. The training presented an approach to community development issues based on the experience gained during the implementation of the project in recent years.