Dövlət Komitəsinin sədri Kürdəxanıda məcburi köçkünlərlə görüşüb
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Bakının Kürdəxanı qəsəbəsində məcburi köçkünlər üçün yeni istifadəyə verilmiş qəsəbədə görüş keçirib.
Dövlət Komitəsinin sədri qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən, görülən işlər barədə danışıb, ölkə rəhbərinin qarşıya qoyduğu vəzifələrdən söz açıb. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün tədbirlər görülür, Bakıda və regionlarda yeni yaşayış kompleksləri inşa edilir. Məcburi köçkünlərin mənzil, təhsil, sağlamlıq problemlərinin həllinə Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva da xüsusi diqqət və qayğı göstərir, bu sahədə mühüm işlər görür.
Dövlət Komitəsinin sədri görüşdə iştirak edən məcburi köçkünlərin çoxsaylı müraciətlərini dinləyib, suallarını cavablandırıb. Müraciətlər mənzil-məişət şəraiti və su təchizatının yaxşılaşdırılması, məşğulluğun təmin edilməsi, iş yerlərinin açılması və s. məsələlərlə bağlı olub. Yazılı və şifahi müraciətlərin hər biri qeydə alınıb. Onlara Dövlət Komitəsində baxılacağı, müvafiq qaydada rəsmi cavab veriləcəyi bildirilib.
Görüşdə çıxış edən məcburi köçkünlər dövlətimizin onlara göstərdiyi diqqət və qayğıdan razılıqlarını ifadə edib, ölkə rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.

Chairman of the State Committee met with IDPs in Kurdakhani
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, held a meeting in the settlement newly put into use for IDPs in Kurdakhani settlement of Baku.
Chairman of the State Committee spoke about important directions of the state policy in the field of work with refugees and IDPs, work implemented and the tasks set by the head of state. It was noted that the President Ilham Aliyev pays particular attention to improvement of the housing and living conditions of IDPs. Measures are being taken to improve their housing and living conditions, new residential complexes are being built in Baku and regions. First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also pays particular attention and care to the solution of housing, education and health problems of IDPs, she performs important work in this field.
Chairman of the State Committee listened to lots of appeals of IDPs participating in the meeting and answered their questions. Appeals were mainly related to improvement of housing and living conditions and water supply, employment, job opportunities, etc. All written and verbal appeals were recorded. It was reported that they will be considered by the State Committee, and an official response will be given accordingly.
The IDPs who made speech at the event expressed their satisfaction with the care and attention shown by our state and thanked the country administration.