Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutu tərəfindən “Əhalinin geri qayıdışının və ərazilərə inteqrasiyasının təmin edilməsi məqsədilə məcburi köçkünlər arasında sosioloji sorğunun keçirilməsi və ilkin proqnozların hazırlanması” layihəsi həyata keçirilib.
Layihənin Dövlət Komitəsində təşkil olunmuş təqdimatında onun məqsəd və məramı barədə ətraflı məlumat verilib. Layihənin koordinatoru Rəsmiyyə Abdullayeva bildirib ki, sorğu zamanı məcburi köçkünlərin qayıdışla bağlı arzu və təklifləri öyrənilib, onların doğma yurda dönüş barədə qərarlarına təsir edən amillər müəyyənləşdirilib, ilkin proqnozlar hazırlanıb.
Diqqətə çatdırılıb  ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun işğaldan azad edilmiş ərazilərində dayanıqlı məskunlaşma və iqtisadi dirçəliş üçün bütün zəruri şəraitin yaradılmasını nəzərdə tutur. Hazırda Dövlət Proqramının Tədbirlər Planı üzrə intensiv iş aparılır, qayıdış prosesi uğurla davam etdirilir.
Layihə çərçivəsində “fokus-qrup” sorğular tədqiqatın əsas metodu kimi seçilib. Sorğulara Şuşa, Qubadlı, Ağdam, Kəlbəcər, Laçın, Zəngilan, Cəbrayıl, Xocavənd, Xocalı və Füzulidən olan 170 respondent cəlb olunub.
Sorğu zamanı keçmiş məcburi köçkünlərin 95 faizinin öz doğma yurd-yuvasına qayıtmaq niyyətində olduğu bir daha təsdiqlənib.
Dövlət Komitəsinin məsul əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən təqdimatda tədqiqatın nəticələri geniş müzakirə edilib, rəy və təkliflər bildirilib. Tədqiqata dair yekun hesabatda bunların nəzərə alınacağı bildirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov, layihə rəhbəri - Azərbaycan Diplomatiya Akademiyası prorektoru Fariz İsmayılzadə, layihənin elmi rəhbəri - Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad elmələri doktoru, professor Nazim İmanov iştirak ediblər.

The project that was carried out with the State Committee’s assistance was presented
With the support of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan the project “to ensure the return of internally displaced people and their integration into the community by conducting a sociological survey and creating early forecasts” has been implemented by Institute of Economics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Institute of Development and Diplomacy of ADA University.
The presentation of the project organized at the State Committee provided detailed information about its purpose and objectives.
During the survey, the wishes and suggestions of IDPs regarding their return were studied, the factors influencing their decision to return to their homeland were identified, and preliminary forecasts were drawn up. This was reported by project coordinator Rasmiyya Abdullayeva.
It was stated that I state program on “Great Return”, implemented under the leadership of President Ilham Aliyev, ensures that all the prerequisites for a long-term settlement and economic recovery in the liberated regions of East Zangazur and Karabakh will be established. At present, the State Program Action Plan is undergoing rigorous work, and the process of return is proceeding smoothly.
As part of the project, focus group surveys were chosen as the main research method. 170 respondents from Shusha, Gubadli, Aghdam, Kalbajar, Lachin, Zangilan, Jabrayil, Khojavend, Khojaly and Fuzuli took part in the surveys.
The survey once again confirmed that 95 percent of former migrants intend to return to their homeland.
At the presentation, held with the participation of senior officials of the State Committee, a lot of discussion, comments, and ideas were made regarding the research findings. These will be considered in the study's final report.
The event was attended by Fuad Huseynov, Deputy Chairman of the State Committee, Fariz Ismayilzada, Vice-Rector at Azerbaijan Diplomatic Academy, Project Manager, scientific director of the project - director of the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Economic Sciences, Professor Nazim Imanov.