Dövlət Komitəsində məcburi köçkünlərin bir qrupu ilə görüş keçirilib
Xalqımızın birliyi, dövlətimizin gücü bizə imkan verəcək ki, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımıza qayıdaraq, o yerləri yenidən canlandıraq və dirçəldək, doğma yurdumuzda yeni həyata başlayaq. Bu fikirlər noyabrın 13-də Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində məcburi köçkünlərin bir qrupu ilə keçirilən görüşdə səsləndirilib. Qeyd olunub ki,  möhtərəm Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuzun qazandığı qələbə hər bir azərbaycanlıda qürur və iftixar hissi doğurur.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələnən qələbə münasibətilə görüş iştirakçılarını təbrik edən Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev məcburi köçkünlərin ölkə rəhbərinə və onun apardığı siyasətə daim dəstək verdiyini, doğma Qarabağın məhz bu siyasət sayəsində işğaldan azad olunacağına bəslədikləri böyük inam və ümidin artıq doğrulduğunu bildirib.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda canını qurban verən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində müəyyənləşdirdiyi dövlət siyasətini Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirərək, onların problemlərinin həllinə daim diqqət və qayğı göstərib. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın fəaliyyətində də bu məsələlərə həmişə  xüsusi bir münasibət, həssas yanaşma olub, qaçqınların və məcburi köçkünlərin üzləşdikləri çətinliklərin aradan qaldırılması üçün lazımi addımlar atılıb. Bundan sonrakı dövrdə məcburi köçkünlərin ləyaqətlə və təhlükəsiz şəraitdə öz yurdlarına, ata-baba torpaqlarına qayıtması üçün dövlət tərəfindən zəruri tədbirlərin görüləcəyi bildirilib.
“Qarabağ bölgəsi, gözəl tarixi diyarımız sanki yenidən doğulacaq, yenidən canlanacaq, dirçələcək. Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi və ən gözəl guşələrindən biri olan Qarabağ əsl cənnət məkanına çevriləcəkdir” -  Prezident İlham Əliyevin bu sözlərinin hər bir məcburi köçkündə doğma yurda qaydışla bağlı xoş duyğular yaratdığı qeyd olunub.
Görüşdə məcburi köçkünlərdən Hüseynov Qəzənfər (Laçın),  Fuad Salahov (Şuşa), Nəcibə Əliyeva, Həsən Müzəffərli  (Xocalı), Əbil Zeynalov (Ağdam), Murad Ağayarov (Cəbrayıl), Elvin Əlizadə (Zəngilan) və başqaları çıxış ediblər. Onlar xalqımızın qeyrətli və fədakar övladlarının qanı bahasına işğaldan qurtarılan torpaqlara qayıdışın mühüm tarixi hadisə olacağını, böyük həvəslə, sevinc hissi ilə doğma yurdlarına qayıtmağa hazırlaşan məcburi köçkünlərin öz daimi yaşayış yerlərinin bərpasında, həmin ərazilərin sosial-iqtisadi inkişafında fəal iştirak edəcəklərini bildiriblər.

A meeting with a group of IDPs was held at the State Committee
The unity of our people, the strength of our state will allow us to return to our lands liberated from occupation, revive and give life to those places, and start a new life in our homeland. These opinions were voiced at the meeting with a group of IDPs held on November 13 at the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan. It was noted that the victory achieved by our brave army under the resolute leadership of the honourable President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev arouses pride and hubris in every Azerbaijani.
Congratulating the meeting participants on the occasion of the victory, which resulted in the restoration of the territorial integrity of our country, Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev said that IDPs have always supported the head of state and his policy, and their great confidence and hope that Karabakh will be liberated from occupation thanks to this policy had already been fulfilled.
The memory of the martyrs who sacrificed their lives for the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and the liberation of our lands from occupation was commemorated with a minute of silence.
It was noted that President Ilham Aliyev successfully continued the state policy defined by National Leader Heydar Aliyev in the field of work with refugees and IDPs, and always paid attention and care to solving their problems. There have always been a special, sensitive approach to these issues in the activities of First Vice President Mehriban Aliyeva, and the necessary steps have been taken to overcome the difficulties faced by refugees and IDPs. In the future, the state will take necessary measures for the return of IDPs to their homes and ancestral lands with dignity and safety.
“It is as if the Karabakh region, our beautiful historical land, will be reborn, revived and brought to life. Karabakh, an integral part and one of the most beautiful corners of Azerbaijan, will become a real paradise” - It was noted that these words of President Ilham Aliyev created pleasant feelings in every IDP about returning to their homeland.
Huseynov Gazanfar (Lachin), Fuad Salahov (Shusha), Najiba Aliyeva, Hasan Muzaffarli (Khojaly), Abil Zeynalov (Aghdam), Murad Aghayarov (Jabrayil), Elvin Alizada (Zangilan) and others among the IDPs spoke at the meeting. They said that the return to the lands liberated from occupation at the expense of the blood of the zealous and selfless sons of our people will be an important historical event, and IDPs preparing to return to their native lands with great enthusiasm and joy will take an active part in restoring their permanent residential areas and socio-economic development of those areas.