Şəkidə məcburi köçkünlər üçün sağlamlıq aksiyası keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin ərazi nümayəndəliyinin təşəbbüsü, Şəki Mərkəzi Xəstəxanası rəhbərliyinin təşkilatçılığı ilə şəhərin Yeni Çələbixan qəsəbəsində məcburi köçkünlər üçün ödənişsiz səyyar tibbi xidmət aksiyası keçirilib.
Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə səhiyyənin davamlı inkişafı üçün həyata keçirilən tədbirlər əhalinin sağlamlığının daha etibarlı şəkildə qorunmasını təmin edir. Dövlətimizin başçısı məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllini, o cümlədən keyfiyyətli tibbi xidmətlə təminatını da daim diqqətdə saxlayır. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu məcburi köçkünlərin, eləcə də bütün vətəndaşların müraciətlərinə həssaslıqla yanaşır, onların müayinə və müalicəsinin təşkilinə, mürəkkəb cərrahiyyə əməliyyatlarının icrasına yardım göstərir. Dövlət başçısının tapşırığı ilə məcburi köçkünlər üçün salınan qəsəbələrdə tibb məntəqələr də fəaliyyət göstərir.
Yeni Çələbixan qəsəbəsində səyyar tibbi xidmət müxtəlif ixtisaslı 12 həkim tərəfindən aparılıb. Məcburi köçkünlər, ilk növbədə, koronavirus və ona qarşı profilaktiki tədbirlər barədə məlumatlandırılıblar. Qızdırma, öskürək, boğaz ağrısı ilə bağlı müraciət edənlər dərhal müayinədən keçiriliblər. Bundan başqa, aksiya zamanı məcburi köçkünlərə stomatoloji, kardioloji, endokrinoloji və digər xəstəliklər üzrə müayinədən keçmək imkanı yaradılıb. Həkimlər briqadası 160 nəfərdən çox məcburi köçkünü müayinə edib. Müayinələrin nəticəsindən asılı olaraq onlara müvafiq tövsiyələr və tibbi göstərişlər verilib.
Məcburi köçkünlər üçün salınmış Yeni Çələbixan qəsəbəsində səyyar tibbi xidmət aksiyasının keçirilməsi ənənəvi xarakter daşıyır.

A health campaign was held for IDPs in Shaki
A free mobile medical service campaign was held for IDPs in Yeni Chalabikhan settlement of the city organized by the management of Shaki Central Hospital at the initiative of the territorial office of the State Committee for Refugees and IDPs.
It was stated that the measures taken under the guidance of the President Ilham Aliyev for sustainable development of healthcare in our country ensure more reliable protection of public health. The head of state pays constant attention to addressing the social problems of IDPs, including their provision with quality medical services. Heydar Aliyev Foundation, managed by the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, treats the appeals of IDPs, as well as all citizens in a sensitive way, assists the process of organizing their examination and treatment, and performing complex surgeries. Medical centers also operate in the settlements built for IDPs T the order of the President.
Mobile medical service organized in Yeni Chalabikhan settlement was provided by 12 doctors of different specialties. IDPs were first informed about coronavirus and preventive measures against it. Those who applied regarding fever, cough, and sore throat were examined immediately. In addition, IDPs were given the opportunity to be examined for dental, cardiological, endocrinological and other diseases in the campaign. A team of doctors examined more than 160 IDPs. Depending on the results of examinations, they were given relevant recommendations and medical instructions.
It is traditional to hold a mobile medical service campaign in Yeni Chalabikhan settlement built for IDPs.