Dövlət Komitəsində 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Yanvarın 17-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş  anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədri, sədr müavinləri, şöbə və departament rəhbərləri, əməkdaşlar, komitədə fəaliyyət göstərən gənc könüllülər iştirak ediblər.
Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyünün və Konstitusiya quruluşunun müdafiəsi uğrunda şəhid olanların xatirəsi birdəqiqəlik sükutla yad edilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev keçmiş SSRİ rəhbərliyinin xalqımıza qarşı apardığı ədalətsiz və qərəzli siyasətə etiraz əlaməti olaraq küçələrə çıxmış dinc əhaliyə 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə amansız divan tutulduğunu  xatırladıb.  Qeyd edilib ki, milli azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizəyə qalxan əhali həm də yerli rəhbərliyin yarıtmaz fəaliyyətinə etiraz edirdi. Vurğulanıb ki, 20 Yanvar faciə kimi yadda qalsa da, Azərbaycanın istiqlal mübarizəsinin rəmzidir.
Xalqın müstəqillik arzusunu boğmaq məqsədilə törədilən bu cinayətə ilk dəfə ümummilli liderimiz Heydər Əliyev öz etirazını bildirib. Bakıdakı 20 Yanvar hadisələrindən sonra Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələn Ümummilli Lider keçirdiyi mətbuat konfransında bu vəhşiliyi və onu törədənləri kəskin ittiham edib, əliyalın xalqa qarşı törədilən terroru hüquqa, demokratiyaya və insanlığa zidd aksiya kimi pisləyib.
Xalqın təkidli tələbi ilə müstəqil Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 20 Yanvar faciəsinə tam siyasi-hüquqi qiymət verilib. Milli Məclisin 1994-cü ilin fevral ayında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirilib. 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Günü elan edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyev 20 Yanvar faciəsi zamanı həlak olanların ailə üzvlərinə və yaxınlarına diqqət və qayğı göstərir. Şəhid ailələrinə və əlillərə birdəfəlik maddi yardım verilməsi, mənzillərlə təminatı göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir. Şəhidlər Xiyabanının vahid kompleks kimi yenidən qurulması da dövlətimizin başçısının şəhidlərin ruhuna olan ehtiramının ifadəsidir.
Prezidentin İlham Əliyev Azərbaycan ərazi bütövlüyü, xalqımızın azadlığı və dövlətimizin müstəqilliyi yolunda canlarını fəda etmiş həmvətənlərimizin – günahsız Qanlı Yanvar qurbanlarının əziz xatirəsini əziz tutaraq, faciənin otuzuncu ildönümü haqqında Sərəncam imzalayıb.
Bu gün 20 Yanvar faciəsi müstəqil dövlətçiliyimizin rəmzi abidəsinə çevrilib. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva şəhid ailələrinin, müharibə əlillərinin və veteranlarının problemlərinə də böyük qayğı ilə yanaşır. 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, faciə qurbanlarının ailələrinin problemlərinin həlli, sağlamlığının bərpası istiqamətində mühüm işlər görülür.
Tədbirdə 20 yanvar hadisələri qurbanlarına həsr olunmuş “Şəhidlər” kitabının müəllifi tanınmış yazıçı-publisist Rafiq Səməndər çıxış edərək, həmin dövrdə baş şahidi olduğu hadisələr, kitabı yazarkən keçirdiyi görüşlər barədə ətraflı söhbət açıb.

The State Committee held an event dedicated to the 30th anniversary of the 20th January tragedy
On January 17, the State Committee for Refugees and IDPs held a commemoration event on the occasion of the 30th anniversary of the 20th January tragedy.
Chairman, deputy chairmen, heads of divisions and departments, employees of the State Committee, young volunteers working at the Committee attended the event.
The martyrs who died for the independence and freedom of Azerbaijan, protection of its Constitutional structure were commemorated with a minute of silence.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev said that on January 20, 1990, peaceful people who protested in the streets the unfair and biased policy of the USSR against the Azerbaijani people were massacred. The people standing for national liberty and independence also protested the negligent activity of the local government. It was underlined that although January 20 is remembered as a tragedy, it is a symbol of the independence struggle of Azerbaijan.
National Leader Heydar Aliyev protested for the first time against this crime committed to undermine the people`s desire for independence. National Leader who came to the permanent representative office of Azerbaijan in Moscow after January 20 events in Baku held a press conference and deprecated the atrocities and their perpetrators, and condemned the terrorist attack against the armless people as a violation of law, democracy and humanity.
Distinctive political and legal value was given to the 20th January tragedy at the initiative of Great Leader Heydar Aliyev after his return to political power in independent Azerbaijan by people`s insistent demand. The brutal murder of innocent people on January 20, 1990 was regarded as military aggression and crime at the special session of Milli Majlis held in February, 1994. The 20th of January was declared as National Day of Mourning.
It was noted that the President Ilham Aliyev pays particular attention and care to the families and relatives of those who died in the 20th January tragedy. One-time financial aid to families of the martyrs and disabled people, provision of them with apartments is a clear example of the attention. Reconstruction of the Alley of Martyrs as a single complex is also an expression of the President`s respect to the spirit of martyrs.
The President of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree on the thirtieth anniversary of the tragedy, honoring the memory of our compatriots - the innocent Bloody January victims who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan, freedom of our people and independence of our state.
Today, the 20th January tragedy has become a symbolic memorial of our independent statehood. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva also approaches the problems of martyr families, war veterans and disabled people with special care. Important work is being done in the direction of perpetuating the memory of the 20th January martyrs, addressing the problems of families of the tragedy victims and restoring their health.
The author of the book “Martyrs” dedicated to victims of the 20the January events, well-known writer and publicist Rafig Samandar made a speech at the event and spoke about the events he closely witnessed during that time, and the meetings he had while writing the book.