Dövlət Komitəsində qanvermə aksiyası keçirilib
20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar yanvarın 17-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində növbəti dəfə “Qanımız bir, canımız bir” şüarı altında könüllü qanvermə aksiyası keçirilib. Qanvermə aksiyanın keçirilməsində məqsəd ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizənin ön sıralarında dayanan hərbçilərimizin sağlamlığının qorunmasına kömək etməkdir.
Aksiya Müdafiə Nazirliyinin hərbi qanköçürmə stansiyasının 13 həkimdən ibarət briqadası tərəfindən icra edilib. Könüllü donor kimi Dövlət Komitəsinin 100-dən çox əməkdaşı, məcburi köçkünlər, Dövlət Komitəsində fəaliyyət göstərən könüllülər və digər şəxslər qan veriblər.
Tədarük olunan qan nümunələri hərbi qanköçürmə stansiyasında yoxlandıqdan sonra xəstələrin müalicəsində istifadə olunacaq. Aksiyada iştirak edənlər ön cəbhədə xidmət edən hərbçilərimizin sağlamlığının qorunması üçün qan verməyin xeyirxah və savab iş olduğunu bildiriblər. Onlar, belə aksiyalarda yaxından iştirak etməyin vətəndaşlıq borcu olduğunu qeyd ediblər.
Dövlət Komitəsi bugündən etibarən “Əsgərə salam” aksiyasına da start verib. Fevral ayının 2-nə - Gənclər Gününə qədər davam edəcək aksiyada məqsəd “Könüllülər ili”ndə könüllük hərəkatının iştirakçıları ilə yanaşı cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrinin Silahlı Qüvvələrimizin şəxsi heyəti ilə həmrəyliyini nümayiş etdirməkdir. Aksiyaya qoşulmaq istəyənlər kollektiv şəkildə hərbi salamlama vəziyyətində şəkil çəkdirərək, sosial şəbəkələrdə #esgeresalam #dovletqacqinkom həştəqlərini qeyd etməklə paylaşa bilərlər.
Xatırladaq ki, Dövlət Komitəsində Müdafiə Nazirliyi ilə birlikdə ilk dəfə “Qanımız bir, canımız bir” devizi ilə könüllü qanvermə aksiyası  ötən il yanvar ayının 19-da keçirilib.

Tədbirlər 17 January, 2020
On January 17, the State Committee for Refugees and IDPs held again a voluntary blood donation action with the slogan “Ganimiz bir janimiz bir” (our blood and our soul are the one and same) on the occasion of the 30th anniversary of January 20 tragedy. The purpose of the action is to help protect the health of our soldiers who stand at the forefront of the fight for the territorial integrity of our country.
The action was carried out by the brigade consisting of 13 doctors of the Military Blood Transfusion Station of the Ministry of Defense. More than 100 employees of the State Committee, IDPs, volunteers working at the State Committee and others donated blood as volunteer donors within the action.
Collected blood samples will be checked at the Military Blood Transfusion Station and then used for the treatment of patients. The participants said that it is a kind and good deed to donate blood to protect the health of our soldiers serving at the forefront. They stated that it is a civic duty to attend such actions.
The State Committee also started “Esgere salam” (Hello to soldier) action today. The purpose of the action, which will last until February 2 - Youth Day is to demonstrate the solidarity of various members of the community, along with participants of the Volunteer Movement with personnel of the Armed Forces in the “Year of Volunteers”. Those who wish to join the action can collectively take pictures with the pose of military greeting and share them in social networks with #esgeresalam #dovletqacqinkom.
It should be reminded that the State Committee held the first blood donation action on January 19 last year with the slogan “Ganimiz bir janimiz bir” (our blood and our soul are the one and same) together with the Ministry of Defense.