Məcburi köçkünlərə 253 vakant iş yeri təklif olunub
Dekabrın 24-də Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə məcburi köçkünlər üçün növbəti əmək yarmarkası Bakının Sabunçu rayonunun Kürdəxanı qəsəbəsində keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sosial-iqtisadi siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri ölkədə məcburi köçkünlərin məşğulluq imkanlarının artırılması, maddi rifah halının yüksəldilməsidir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllinə həssaslıqla yanaşır, onların müraciətlərinin  müsbət həll edilməsi üçün tapşırıqlar verir.
Məcburi köçkünlər üçün təşkil edilən yarmarkada 32 müəssisədən 253 vakant iş yeri təqdim olunub.
Əmək yarmarkasının keçirilməsində məqsəd məcburi köçkünlərdən işsiz və işaxtaran şəxslərin əmək bazarına çıxışının dəstəklənməsi, onların məşğulluğunun təmin edilməsidir. Yarmarkada işsiz və işaxtaran şəxslərə peşə bacarıqlarına, əmək vərdişlərinə və seçimlərinə uyğun boş (vakant) iş yerlərinə göndərişlər verilib. Əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni peşələrə yiyələnmək istəyən şəxslər peşə hazırlığı və əlavə təhsil kurslarına cəlb edilmək üçün qeydiyyata alınıblar.

253 vacancies were offered to IDPs
On December 24, the next career expo for IDPs was jointly organized by the Ministry of Labor and Social Protection of Population and the State Committee for Refugees and IDPs in Kurdakhani settlement of Sabunchu district of Baku.
One of the main directions of the socio-economic policy of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev is to increase employment opportunities for and material welfare of IDPs. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva treats the social problems of IDPs in a very sensitive way and gives instructions for the positive solution of their appeals.
253 vacancies from 32 enterprises were presented at the expo for IDPs.
The purpose of the career expo is to support the access of unemployed and job-seeking IDPs to the labor market and ensure their employment. Unemployed people and job-seekers were provided with referrals for vacancies based on their professional skills, work habits and choices. People wishing to acquire new occupations in compliance with the requirements of the labor market were registered for vocational training and additional training courses.