833 məcburi köçkün gəncə şəxsi biznesini qurmaq üçün avadanlıqlar təqdim edilib
Azərbaycan Hökumətinin və Dünya Bankının birgə maliyyələşdirməsi üzrə həyata keçirilən Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Şəraiti və Gəlir İmkanlarının Dəstəklənməsi Layihəsinin (Əlavə maliyyələşdirmə) alt komponenti olan Məcburi Köçkün Gənclərin Dəstəklənməsi proqramının ilk mərhələsinə yekun vurulub.
Bu münasibətlə noyabrın 29-da Gəncə şəhərində  Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Dünya Bankının, digər aidiyyəti orqanların və  media nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçılarına məlumat verilib ki, məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli Prezident İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzindədir. Onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun təmin edilməsi, maddi rifahının yüksəldilməsi üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə məcburi köçkünlərə dövlət qayğısının artırılması, həmçinin özəl sektorun bu sahədəki problemlərin həllini dəstəkləməsi istiqamətində işlər aparılır.
Qeyd olunub ki, ilk mərhələsi başa çatan proqram üzrə ölkədə 2500 məcburi köçkün gəncin peşə təlimlərinə cəlb olunması, seçdikləri sahələr üzrə biliyə yiyələnməsi, təcrübə əldə etməsi, təlimlərin sonunda sertifikat və avadanlıqlar alması nəzərdə tutulub.
Layihənin şərtlərinə uyğun olaraq, proqram 3 mərhələdə həyata keçirilir. Birinci mərhələdə köçkün gənclərdən 833 nəfəri  6 ay  peşə və 3 ay kompüter bacarıqları üzrə təlimlər keçib. Təlimləri uğurla başa çatdıran gənclər əlavə olaraq, 15 günlük  “Biznesin idarə olunması” təlimlərinə cəlb edilib.
Layihə çərçivəsində məcburi köçkün gənclər  40-dan çox istiqamət – mühasib, dərzi, çilingər, dülgər, bərbər, plastik qapı-pəncərə ustası, dizayner, mebel ustası, xalçaçı, videooperator, fotoqraf, şirniyyatçı, rəngsaz, qaynaqçı, qaz operatoru, kompüter operatoru və s.  peşələr üzrə təlimlərdə iştirak ediblər.
Peşə təlimlərini və biznes təlimi üzrə imtahanları qənaətbəxş səviyyədə başa çatdıran, biznes planları layihənin İcraçı Komitəsi tərəfindən təsdiq edilən gənclərə, öz bizneslərini formalaşdırmaq üçün, bu il noyabr ayının 19-dan etibarən alət və avadanlıqların verilməsinə başlanılıb.
Gəncədə keçirilən tədbirdə də bir qrup gəncə seçdikləri peşələrə uyğun alət və avadanlıqlar verilib.

833 internally displaced young people were provided with equipment to start their own businesses
The first stage of the Internally Displaced Youth Support Program, which is a subcomponent of the Project for Support (Extra financing) of IDP Living Conditions and Income Opportunities implemented under co-financing of the Government of Azerbaijan and the World Bank, was completed.
An event was held regarding this on November 29 in Ganja with participation of representatives of the State Committee for Refugees and IDPs, the World Bank, other relevant authorities and media.
Participants of the event were informed that addressing the social problems of IDPs is always in the center of attention of the President Ilham Aliyev. Consistent measures are being taken to improve their housing and living conditions, provide employment, and increase financial wellbeing. At the initiative of the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, appropriate work is being done to increase the state care for IDPs, as well as support the private sector in addressing problems in this field.
It was noted that they plan to involve 2500 internally displaced young people in vocational trainings in the country, have them gain knowledge in the chosen fields, get experience and receive certificates and equipment at the end of the training under the program, the first stage of which is completed.
According to the terms of the project, the program is implemented in 3 stages. In the first stage, 833 of the displaced young people received 6 months of vocational and 3 months of computer training. Young people who successfully completed their training were also involved in 15-day “Business Management” trainings.
Internally displaced young people attended the trainings on more than 40 professions – accountant, tailor, locksmith, carpenter, hairdresser, plastic door and window maker, designer, furniture maker, carpet-waver, video operator, photographer, confectioner, painter, welder, gas operator, computer operator, etc. within the project.
Starting November 19, the young people who have successfully completed their vocational trainings and passed business training exams and whose business plans have been approved by the Project Executive Committee, have been provided with appropriate tools and equipment to start their own businesses.
A group of young people were given the tools and equipment relevant to their professions at the event held in Ganja.