Məcburi köçkünlər üçün əmək yarmarkası keçirilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə noyabrın 19-da Bakının Qaradağ rayonundakı “Qobu park-2” yaşayış kompleksində məcburi köçkünlər üçün növbəti əmək yarmarkası keçirilib.
Məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılması bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarla iş sahəsində aparılan dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindəndir. Prezident İlham Əliyevin imzaladığı müvafiq Dövlət Proqramına uyğun olaraq, onların məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi, bu məqsədlə iş yerlərinin yaradılması üzrə tədbirlərin icrası davam etdirilir.  Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllini daim diqqətdə saxlayır, onların yaşayış şəraitinin yaxşlaşdırılmasına, təhsil, tibb və digər xidmətlərlə təmin edilməsinə  qayğı göstərir.
“Qobu park-2” yaşayış kompleksinin açılışı bu il oktyabrın 8-də olub. Hazırda birinci və ikinci kompleksdə ümumilikdə 11 mindən çox məcburi köçkün yaşayır. Burada əmək qabiliyyətli sakinlər arasındakı işsizlər və işaxtaranlar üçün aktiv məşğulluq tədbirinin - əmək yarmarkasının keçirilməsinin mühüm əhəmiyyəti vardır. Belə tədbirlər işsiz və işaxtaran məcburi köçkünlərin əmək bazarına çıxışının dəstəklənməsi, onların məşğulluğunun təmin edilməsi məqsədi daşıyır.
“Qobu park”da ilk əmək yarmarkası ötən ilin oktyabrında təşkil olunub. Bu gün keçirilən ikinci əmək yarmarkasında məcburi köçkünlərə 54 müəssisədən 644 vakant iş yeri təqdim edilib. Vakant iş yerləri təklif edən müəssisələrin nümayəndələri onlara iş yerləri haqqında ətraflı məlumat veriblər. Yarmarkada işsiz və işaxtaran məcburi köçkünlərə peşə bacarıqlarına, əmək vərdişlərinə və seçimlərinə uyğun boş (vakant) iş yerlərinə göndərişlər verilib. Əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni peşələrə yiyələnmək istəyən şəxslər peşə hazırlığı və əlavə təhsil kurslarına cəlb edilmək üçün qeydiyyata alınıblar.
Haqqı ödənilən ictimai işlərdə çalışmaq istəyənlərin də qeydiyyatı aparılıb.
Xatırladaq ki, məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbələrdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı son il yarım ərzində dörd dəfə əmək yarmarkası keçirilib.

Career expo was held for IDPs
On November 19, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan and the State Committee for Refugees and IDPs jointly organized the next career expo for IDPs in “Gobu Park-2” residential complex at Garadagh district, Baku.
Increasing the employment of IDPs is one of the most important areas of the state policy in the area of working with citizens of this category. According to the relevant State Program signed by the President Ilham Aliyev, measures are being taken to expand their employment opportunities and create vacancies for this purpose. The First Vice President, Mrs. Mehriban Aliyeva always keeps the issue of addressing the social problems of IDPs under control, and focuses on improving their living conditions, and providing them with educational, healthcare and other services.
Opening of the residential complex “Gobu park-2” was taken place on October 8 of this year. Currently, more than 11 thousands of IDPs in total live in the first and second complexes. It is important to hold an active employment event – career expo for unemployed and job-seeking people with working capacity. The purpose of such events is supporting the access of unemployed and job-seeking IDPs to the labor market and ensuring their employment.
The first career expo was held in Gobu Park last October. At today`s second career expo 644 vacancies from 54 companies were provided to IDPs. Representatives of the companies offering vacancies provided them with detailed information about the vacancies. Unemployed and job-seeking IDPs were provided with referrals for vacancies based on their professional skills, work habits and choices. People wishing to acquire new occupations in compliance with the requirements of the labor market were registered for vocational training and additional training courses.
Those wanting to work in paid public jobs were also registered.
It should be reminded that the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and the State Committee for Refugees and IDPs jointly organized four career expos over the past year and a half in the settlements built for IDPs.