Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişaf göstəriciləri yüksəkdir, onları daha da artırmaq üçün kifayət qədər imkan və potensial var. Prezident İlham Əliyevin yanında keçirilən iqtisadi müşavirədə bu barədə ətraflı danışılıb və dövlətimizin başçısı iqtisadi artımı daha da yüksək rəqəmlərə qaldırmağı, islahatları davam etdirməyi hökumətin qarşısında əsas vəzifə kimi qoyub. Bu zaman mövcud ehtiyatlar aşkar edilməli, büdcə gəlirləri artırılmalı, həmçinin büdcə xərclərinin məqsədyönlülüyü və şəffaflığı təmin olunmalıdır. Ölkə rəhbəri apardığı sosial siyasətin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı dayandığını bir daha bəyan edib. Bu baxımdan, dövlətimizin artan imkanları və büdcə gəlirləri əhalinin, o cümlədən cəmiyyətin həssas təbəqəsi olan məcburi köçkünlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəldilir.
Bu fikirlər Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin geniş kollegiyasında səsləndirilib. Məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli istiqamətində bu il nəzərdə tutulan genişmiqyaslı işlərin davam etdirildiyini, Prezident İlham Əliyevin gələn il görüləcək işlərlə bağlı konkret tapşrıqlar verdiyini bildirən Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev qarşıya qoyulmuş vəzifələrin vaxtında və yüksək səviyyədə yerinə yetirilməsi üçün bütün imkanların səfərbər olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Kollegiya iclasında Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişafı Fondunun 2019-cu ildə icrası nəzərdə tutulan layihələri üzrə işlərin gedişi barədə Fondun icraçı direktoru Mahir Abbaszadənin, komitənin regional strukturlarının fəaliyyəti və onların işinin təkmilləşdirilməsi tədbirləri, həmçinin məcburi köçkünlərin fərdi uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işlərin vəziyyəti haqqında komitə sədrinin müavini Fuad Hüseynovun, vahid aylıq müavinətin verilməsi ilə bağlı görülən işlər, yeni salınmış qəsəbələrdə məcburi köçkünlərin məşğulluğun artırılması məsələləri barədə şöbə müdiri Sənan Hüseynovun, büdcə vəsaiti və investiya xərcləri hesabına aparılan təmir-tikinti işlərinin vəziyyəti barədə şöbə müdiri Rövşən Əlvəndovun, Mənzil İstismar Departamentinin balansında olan qəsəbələrdə payız-qış mövsümünə hazırlığın vəziyyəti barədə departamentin direktoru Səbuhi Əhmədovun hesabatları dinlənilib və müzakirə edilib.

State Committee for Affairs of Refugees and IDPs holds board meeting
Azerbaijan has high socio-economic development indicators and sufficient capability and potential for their further growth. This was discussed in detail at the economic meeting held under President Ilham Aliyev, and Head of State set the main task of the government to raise economic growth and continue reforms. In this case, available resources should be identified, budget revenues should be increased, and purposefulness and transparency of budget expenditures should be ensured. Head of State once again stated that the Azerbaijani citizen is at the centre of the social policy pursued. In this regard, the increasing opportunities and budget revenues of our state are aimed at improving the social status of the population, including IDPs, who are vulnerable groups of society.
These views were voiced in the wide board of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs. Stating that large-scale work to solve the problems of IDPs this year was continued and that President Ilham Aliyev had given concrete instructions on the work to be done next year Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee, underlined importance of mobilization of all opportunities for timely and high-level fulfilment of tasks ahead.
At the board meeting, reports of the Executive Director of the Fund Mahir Abbaszade on the progress of works on the projects of the IDP Social Development Fund for 2019, Deputy Committee Chairman Fuad Huseynov on the activities of the regional bodies of the committee and measures to improve their work, as well as on the status of the works to improve individual accounting system of IDPs, Department Head Sanan Huseynov on the works for provision of unified monthly allowances, increase of employment of IDPs in newly built settlements, Department Head Rovshan Alvandov on the status of the repair and construction works at the expense of budget funds and investment expenditures, Department Head Sabuhi Ahmadov on condition of preparation for the autumn-winter season in settlements on the Housing Department were listened and discussed.