Böyük Qayıdışa həsr edilən nəşrlərin təqdimat mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi  “The Ritz-Carlton” mehmanxanasında keçirilmiş Əmlak və İnvestisiya Zirvəsində iştirak edib. Tədbirdə komitənin “Böyük Qayıdış nəşrlərdə” adlı sərgisi də nümayiş olunub. Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində hazırlanmış nəşrlərin təqdim olunduğu sərgiyə tədbirin 100-dən çox iştirakçısı baxıb.
Milli Məclisin deputatı Mahir Abbaszadə tədbirdəki çıxışında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri, Böyük Qayıdışın ilkin nəticələri, bu prosesin səmərəli təşkilində  maarifləndirmə, təbliğat-izahat və təşviqat işlərinin əhəmiyyəti barədə danışıb, Dövlət Komitəsinin hazırladığı nəşrlərin təkcə məcburi köçkünlərin deyil, həm də geniş ictimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədi daşıdığını bildirib.
Sərgi iştirakçılarına məcburi köçkünlər üçün hazırlanmış 6 adda maarifləndirici, 9 adda məlumatlandırıcı, həmçinin “Şuşa qalası” seriyasından 10 adda tarixi-etnoqrafik  broşürlər təqdim edilib.  Maarifləndirici broşürlər mina təhlüksəizliyi, məşğulluq və sahibkarlıq, sosial müdafiə tədbirləri, icma quruculuğu və fəaliyyəti, dövlət xidmətləri, ətraf mühitin mühafizəsi və ekologiya mövzularını əhatə edir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin tarixi və həmin ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri barədə məlumatlandırıcı-maarifləndirici broşürlər Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına daxil olan rayonlar haqqındadır. Həmçinin məcburi köçkünlər üçün məlumat kitabı və azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycandan deportasiyasından bəhs edən kitab nəşrə hazırlanmışdır.
“Şuşa qalası” seriyasına isə “Şəhərin yaranması”, “Məhəllələr və küçələr”, “Toponimlər”, “Tarixi-memarlıq abidələri”, “Flora və fauna”, “Müqəddəs məkanlar”, “Karvansaralar, hamamlar, bazarlar”, “Sənətkarlıq”, “Ticarət” və “Bulaqlar” adlı broşürlər daxildir.
Böyük Qayıdışa təbliğat-təşviqat və izahat dəstəyi olaraq hazırlanan nəşrləri sərgi iştirakçıları maraqla qarşılayıblar.

A presentation ceremony for publications dedicated to the Great Return has been held
The State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan participated in the Property and Investment Summit held at The Ritz-Carlton hotel. At the event, the committee’s exhibition titled “The Great Return in Publications” was also showcased. Over 100 participants of the event viewed the exhibition, which featured publications prepared as part of the First State Program for the Great Return.
In his speech, Mahir Abbaszada, a Member of the National Assembly, discussed the restoration and reconstruction work in the liberated territories, the initial results of the Great Return and the importance of awareness, advocacy and promotional work in the effective organization of this process. He highlighted that the publications prepared by the State Committee aim to inform not only internally displaced persons but also the broader public.
The exhibition included six types of educational brochures for internally displaced persons, nine informational brochures, and ten historical-ethnographic brochures from the “Shusha Fortress” series. The educational brochures cover topics such as mine safety, employment and entrepreneurship, social protection measures, community building and activities, state services, environmental protection, and ecology. The informational and educational brochures provide information about the history of the liberated territories and the restoration and reconstruction work in those areas, specifically for the districts within the Karabakh and Eastern Zangazur economic regions. Additionally, an information book for internally displaced persons and a book about the deportation of Azerbaijanis from Western Azerbaijan have been prepared.
The "Shusha Fortress" series includes brochures on “The Formation of the City”, “Neighborhoods and Streets”, “Toponyms”, “Historical-Architectural Monuments”, “Flora and Fauna”, “Sacred Sites”, “Caravanserais, Bathhouses, Markets”, “Craftsmanship”, “Trade” and “Fountains”.
The publications prepared as part of the promotional and explanatory support for the Great Return were met with great interest by the exhibition participants.