5000-dən çox keçmiş məcburi köçkün mina təhlükəsi ilə bağlı məlumatlandırılıb
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin (AzQAC) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində "Risklər barədə maarifləndirmə və təhlükəsiz davranış" mövzusunda silsilə təlimlər davam edir. Maarifləndirici təlimlərin keçirilməsində əsas məqsəd İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində mərhələli sürətdə köçürülməsi nəzərdə tutulan məcburi köçkünlərin mina və partlamamış hərbi sursatlarla (PSD) bağlı məlumatlılığının artırılması, mümkün risk faktorunun minimuma endirilməsidir.
"Qapı-qapı" və "Məktəb"  formatında keçirilən təlim sessiyaları AzQAC-ın mütəxəssis və könüllülərindən ibarət heyəti tərəfindən gerçəkləşdirilib. “Qapı-qapı” sessiyasında təlimçilər mənzillərə gedərək ailə üzvlərinə zəruri məlumatlar verib, onların suallarını cavablandırıblar. “Məktəb” sessiyasında isə təlimlər sinif otaqlarında şagird qrupları üçün interaktiv formada keçirilib.
Təlimlərin hər iki formasında xəbərdaredici və məlumatlandırıcı nişanlar barədə məlumatlar verilib, maarifləndirici broşürlər paylanılıb, nəzəri və praktik vəsaitlərdən istifadə edilib, təhlükə zamanı müraciət edilə biləcək dövlət qurumları və əlaqə vasitələri  xatırladılıb.
Bununla da Abşeron rayonu, Mehdiabad qəsəbəsində müvəqqəti məskunlaşmış 1700-dən çox keçmiş məcburi köçkünün mina təhlükəsi ilə bağlı məlumatlılığı artırılıb.
Xatırladaq ki, ilk mərhələdə təlimlər Bakı şəhərində keçmiş məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları Qaradağ rayonudakı “Qobu Park” yaşayış kompleksində ayrı-ayrılıqda vətəndaşlar və məktəblilər üçün təşkil olunmuşdur.   Mina və PSD təhlükəsi ilə bağlı maarifləndirici təlimlərə indiyədək 5000-dən çox şəxs cəlb edilib. Təlimlərin keçmiş məcburi köçkünlərin sıx məskunlaşdıqları digər ərazilərdə silsilə şəklində davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

Tədbirlər 21 MAY, 2024
A series of training sessions on “Awareness of Risks and Safe Behavior” are continuing through the joint collaboration between the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Red Crescent Society (AzRCS). The main objective of these informative training sessions is to increase the awareness of internally displaced persons, who are planned to be gradually relocated to the liberated territories under the implementation of the First State Program on the Great Return, about mines and unexploded ordnance (UXO), thereby minimizing potential risk factors.
The training sessions, conducted in “Door-to-Door” and “School” formats, are carried out by a team of specialists and volunteers from AzRCS. In the “Door-to-Door” sessions, trainers visit homes to provide essential information to family members and answer their questions. In the “School” sessions, training is conducted interactively in classrooms for groups of students.
In both formats of the training, information about warning and informational signs is provided, educational brochures are distributed, theoretical and practical materials are used, and state agencies and contact details to be reached in case of danger are reminded.
As a result, the awareness of more than 1,700 former internally displaced persons temporarily settled in the Mehdiabad settlement of the Absheron district regarding mine hazards has been increased.
It should be noted that in the first phase, training sessions were organized separately for citizens and students in the “Gobustan Park” residential complex in the Garadagh district of Baku, where former internally displaced persons are temporarily settled. So far, more than 5,000 people have been involved in educational training on mine and UXO hazards. It is planned to continue these training sessions in other areas densely populated by former internally displaced persons.