Tədbirlər 17 May, 2024
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin “Böyük Qayıdış arzuları” kompozisiyası Bakıda ilk dəfə təşkil edilən Təchizat Zənciri Liderləri Zirvəsi işriakçılarının böyük marağına səbəb olub. Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən 44 şirkətdən 600-ə yaxın mütəxəssisin iştirak etdiyi tədbir Bakıda “Gülüstan” sarayında keçirilib.
Tədbirdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan vüsətli bərpa-quruculuq işlərinin ölkəmizdə təchizat zəncirinin coğrafiyasını, logistika imkanlarını daha da genişləndirdiyi, tezliklə gerçəkləşəyinə böyük ümid bəslənilən “Zəngəzur dəhlizi”nin  bu prosesin inkişafına mühüm təsir göstərəcəyi qeyd olunub. Bildirilib ki, Böyük Qayıdışa dair  I Dövlət Proqramının icrası, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan və yenidən salınan yaşayış məntəqələrində keçmiş məcburi köçkünlərin daimi məskunlaşdırılması və iqtisadi fəaliyyətə inteqrasiyası təchizat zəncirinin rəqəmsal imkanlarının artırılmasını aktuallaşdırır.
Tədbir iştirakçıları Gülüstan sarayının foyesində Dövlət Komitəsinin nümayiş etdirdiyi  “Böyük Qayıdış arzuları” kompozisiyasına yaxınlaşaraq, keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışının başlanması ilə bağlı arzularını xüsusi kağız parçalarına yazaraq, oradakı stenddə işğaldan azad edilmiş ərazilərin coğrafi xəritəsini dövlət bayrağımızın üç rəngində əks etdirən təsvirin üzərinə yapışdırıblar. Onlar, həmçinin, komitənin müraciəti ilə Müdafiə Nazirliyinin ayırdığı və stendin yanında dayanmış iki nəfər xüsusi təyinatlı hərbçi ilə fotoşəkil çəkdiriblər. Böyük Qayıdışa inam, vətənpərvərlik ruhu aşılayan kompozisiyaya yüksək qiymət verən tədbir iştirakçıları təbliğat-təşviqat məqsədilə çəkilən videoçarx üçün müsahibələr də veriblər.
Tədbirdə, həmçinin, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərindən, sakinlərin doğma yurda qayıdışı və uyğunlaşması prosesindən bəhs edən videoçarxlar da nümayiş olunub.

The composition “Dreams of the Great Return” was met with great interest
The composition "Dreams of the Great Return" by the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan attracted significant interest from participants of the Supply Chain Leaders Summit, held in Baku for the first time. The event, which took place at the “Gulustan” Palace in Baku, saw the participation of nearly 600 specialists from 44 companies operating in our country.
During the event, it was noted that the extensive reconstruction and development works being carried out in the liberated territories of the Karabakh and East Zangazur economic regions under the leadership of President Ilham Aliyev have further expanded the geography of the supply chain and logistics capabilities in our country. The “Zangazur Corridor” which is expected to be realized soon, is anticipated to have a significant impact on the development of this process. It was mentioned that the implementation of the First State Program on the Great Return, the permanent settlement of former internally displaced persons in the restored and newly established settlements in the liberated territories, and their integration into economic activities highlight the importance of increasing the digital capabilities of the supply chain.
Event participants approached the “Dreams of the Great Return” composition exhibited by the State Committee in the foyer of the Gulustan Palace. They wrote their wishes regarding the return of former internally displaced persons to their native lands on special pieces of paper and attached them to a depiction of a geographical map of the liberated territories in the three colors of our national flag displayed on the stand. They also took photos with two special forces soldiers provided by the Ministry of Defense, who were standing by the stand. The participants, who highly valued the composition that instilled faith in the Great Return and a spirit of patriotism, also gave interviews for a promotional video.
Additionally, videos about the reconstruction and development works being carried out in Karabakh and East Zangazur, as well as the return and adaptation process of the residents to their native lands, were shown at the event.