Şuşa şəhərinə növbəti infotur təşkil edilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramına əsasən, məcburi köçkünlərin yeni salınmış yaşayış məntəqələrinə geri qayıdışı üçün məlumatlandırma, təbliğat-izahat və təşviqat işlərinin aparılması tədbirləri çərçivəsində Şuşa şəhərinə növbəti infotur təşkil edib.
Ziyarətçilərə bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Şuşada aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri işğalçıların şəhərdə törətdikləri vandalizmin nəticələrinin aradan qaldırılmasını təmin edəcək, uzun illər məcburi köçkünlük yaşamış yerli sakinlərinin tezliklə doğma yurda qayıdışına imkan yaradacaqdır. Dövlət Proqramında təsbit olunmuş və şəhərin dirçəldilməsi üçün həyata keçirilən tədbirlər ardıcıl xarakter daşıyır: yeni yaşayış sahələrinin inşası ilə yanaşı şəhər infrasturukturunun yenidən qurulması da sürətlə aparılır.
Şəhərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri ilə yaxından tanış olan infotur iştirakçıları Şuşa qalasını, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini, Yuxarı Gövhər Ağa Məscidini, İsa bulağını, Cıdır düzünü də ziyarət ediblər.
İnfoturda müxtəlif özəl yaradıcılıq subyektlərinin rəhbərləri və əməkdaşları, o cümlədən məlumatlandırma, təbliğat-izahat və təşviqat işləri ilə bağlı Dövlət Komitəsinin tərəfdaşı olan şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər. Onlar işğaldan azad edilmiş ərazilərə köçürülmənin gedişi, dayanıqlı məskunlaşdırma və reinteqrasiya tədbirlərinin icrası barədə də məlumatlandırılıblar.
Səfər iştirakçıları infoturun məhsuldar və faydalı olduğunu qeyd ediblər. Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının Tədbirlər Planı çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə infoturlar davam etdiriləcəkdir.

Another information tour was organized to Shusha city
According to the Action Plan of the State Program on the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs organized another infotour to the Shusha city within the framework of information, propaganda, explanatory and agitation activities for the return of internally displaced persons to recently constructed settlements.
Large-scale restoration and construction work under the leadership of President Ilham Aliyev in Shusha will ensure the elimination of the consequences of vandalism committed by the occupiers in the city and will enable local residents, who have been internally displaced for many years, to soon return to their homeland. The measures laid down in the State Program and implemented for the revival of the city are consistent: together with the construction of new residential areas, the reconstruction of the city infrastructure is being carried out at a rapid pace.
Participants of the infotour, closely acquainted with the restoration and construction work carried out in the city, also visited the Shusha Castle, the mausoleum of Molla Panah Vagif, the Yukhari Govhar Agha Mosque, the Isa spring and the Jidir plain.
Executives and employees of several private creative entities, as well as delegates of companies that are partners of the State Committee on information, propaganda and promotion activities, participated in the infotour. They were also provided with information on the progress of resettlement to the liberated territories, the implementation of sustainable resettlement and reintegration measures.
The tour participants stated that the infotour was productive and useful. As part of the Action Plan of the State Program “Great Return”, infotours to the liberated territories will continue.