Dövlət Komitəsində Xankəndinin azərbaycanlı sakinləri ilə görüş keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev otuz iki əvvəl Xankəndi şəhərindən məcburi köçkün düşmüş azərbaycanlıların bir qrupu ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli hərbi-siyasi və diplomatik səyləri nəticəsində üç il əvvəl 44 günlük Vətən müharibəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzur torpaqlarının Ermənistanın işğalından azad edildiyi, həmin ərazilərdə qalan erməni birləşmələrinin və qondorma qurumun isə bu il sentyabrın 19-20-də az müddətdə icra edilən antiterror tədbirləri sayəsində tamamilə ləğv olunduğu böyük razılıq və qürur hiss ilə xatırladılıb. Hazırda bölgədə Ermənistan silahlı qüvvələrinə və terrorçu dəstələrə məxsus silahların müsadirəsi prosesi aparılır, Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəməyən ermənilərin könüllü və təhlükəsiz şəkildə ölkəmizdən çıxmasına şərait yaradılır.
Yeni yaranmış situasiyada tezliklə Böyük Qayıdışın Xankəndinin məcburi köçkün olan azərbaycanlı əhalisini də əhatə edəcəyi diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, məcburi köçkünlüklə üzləşən bütün həmvətənlərimiz kimi xankəndililər də daim dövlətimizin himayəsində olublar. Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi siyasi xəttə uyğun olaraq Prezident İlham Əliyev bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarımıza daim böyük diqqət və qayğı göstərib. Məcburi köçkünlər Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın həssas münasibətini hər zaman hiss edib, onun dəstək və köməyindən bəhrələniblər. Bu gün işğaldan azad edilmiş ərazilərin dirçəlişi, bərpası və yenidən qurulması, Böyük Qayıdış proqramı üzrə tədbirlərin sürətlə həyata keçirilməsi istiqamətində məqsədyönlü iş aparılır, məcburi köçkünlər mərhələli şəkildə doğma yurda dönürlər. Xankəndidən olan məcburi köçkünlərin də bu prosesə qoşulacağı gün uzaqda deyildir.
Dövlət Komitəsinin sədri məcburi köçkünlərin qayıdışa hazırlanması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidən salınmış və bərpa olunmuş yaşayış məntəqələrinə köçürülmənin gedişi və qaydaları haqqında görüş iştirakçılarını məlumatlandırıb, azərbaycanlı əhalinin Xankəndi şəhərinə qayıdışının təşkili ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən danışıb, dövlətimizin başçısının bununla bağlı tapşırıqlarını onlara çatdırıb.
Görüş iştirakçıları işğaldan azad edilmiş bütün ərazilərdə Azərbaycanın dövlət suverenleyinin bərpa edilməsinə görə dövlətimizin başçısına və rəşadətli silahlı qüvvələrimizin mənsublarına minnətdarlıq bildirib, xalqımızın haqq işi uğrunda canını qurban verən şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyiblər.
Görüşdə Xankəndindən olan məcburi köçkün icmalarının nümayəndələri, ziyalılar, ictimai fəallar, həmçinin Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın üzvləri iştirak edib, qayıdışa hazırlıq məsələlərinə dair rəy və təkliflərini səsləndiriblər.

A meeting was held with Azerbaijani residents of Khankendi at the State Committee
Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with a group of Azerbaijanis who were internally displaced from Khankendi thirty-two years ago.
At the meeting, it was noted with great satisfaction and pride that as a result of determined military-political and diplomatic efforts of the President of the Republic of Azerbaijan, the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, lands of Karabakh and East Zangazur were liberated from Armenian occupation in the 44-day Patriotic War three years ago, and the Armenian formations and the bogus organization remaining in those areas were completely abolished on September 19-20 this year due to the anti-terrorist measures implemented in a short period of time. At present, the region is undergoing a process of confiscation of weapons belonging to the Armed Forces of Armenia and terrorist groups, and conditions are being created for the voluntary and safe departure of Armenians who do not want to accept Azerbaijani citizenship from our country.
It was noted that in the new situation, the Great Return will soon cover the internally displaced Azerbaijani population of Khankendi. It was noted that Khankendi people, like all our compatriots who faced forced displacement, were always under the protection of our state. In accordance with the political line established by Great Leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev has always paid great attention and care to this category of citizens. IDPs have always felt the sensitive attitude of First Vice-President Mehriban Aliyeva and benefited from her support and assistance. Today, purposeful work is being carried out in the direction of revival, restoration and reconstruction of the liberated territories, rapid implementation of measures on the Great Return program, and IDPs are returning to their native land in stages. The day when the IDPs from Khankendi will join this process is not far off.
The Chairman of the State Committee informed the participants of the meeting about the measures taken to prepare IDPs for their return, the progress and rules of relocation to the reconstructed and restored settlements in the liberated territories, spoke about the upcoming tasks related to the organization of the return of the Azerbaijani population to Khankendi, conveyed the instructions of the head of our state related to this to them.
The participants of the meeting expressed gratitude to the head of our state and members of our valiant armed forces for the restoration of the state sovereignty of Azerbaijan in all the liberated territories, wished God's mercy to our martyrs who sacrificed their lives for the righteous cause of our people, and healing to our veterans.
Representatives of IDP communities from Khankendi, intellectuals, social activists, as well as members of the Public Council under the State Committee attended the meeting and voiced their opinions and proposals on the issues of preparation for the return.