Məcburi köçkünlərə hüquqi yardım göstərilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə "Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının tədbirlər planı çərçivəsində Bakı şəhərinin Qaradağ rayonundakı Qobu Park-2 yaşayış kompleksində məcburi köçkünlər üçün pulsuz hüquqi yardım aksiyası keçirilib.
Məcburi köçkünlərlə görüşdə Prezident İlham Əliyevin bu kateqoriyadan olan  vətəndaşların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirdiyi, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın onların problemlərinin həllinə  xüsusi diqqət göstərdiyi bir daha xatırladılıb.
Dövlət Komitəsinin Hüquq və kadrlar şöbəsinin müdir müavini vəzifəsini icra edən hüquq sektorunun müdiri Mirhüseyin Hüseynov, Bakı şəhəri 10 saylı Vəkil Bürosunun müdiri Əmrulla Əlizadə çıxış edərək, ölkəmizdə məcburi köçkünlərin dövlət tərəfindən hüquq və mənafelərinin qorunması, onların sosial müdafiəsinin təmin olunması, Böyük Qayıdışa hazırlanması, bu zaman qarşıya çıxan hüquqi məsələlərin həlli və s. barədə fikirlərini bildiriblər.
Dövlətimizin başçısının təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hazırda ölkəmizdə hüquqi islahatların aparıldığı, bu islahatların insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının yüksək səviyyədə təmin olunmasına şərait yaratdığı qeyd edilib. Məcburi köçkünlərə vətəndaşların müraciətlərinə baxılması qaydaları, pensiya təminatı, məcburi köçkünlərin imtiyazları, sahibkarlıq məsələləri və s. barədə ətraflı məlumat verilib.
Dövlət Komitəsi ilə Vəkillər Kollegiyası arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanmış memoranduma əsasən, bu qurumun mənsubları məcburi köçkünlərin hüquqi maarifləndirilməsinə və ödənişsiz hüquqi yardım almasına  töhfə verirlər.
Sonra məcburi köçkünlərin fərdi müraciətləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb, həmçinin hüquqi yardıma ehtiyacı olan 50 nəfərə yaxın məcburi köçkünə pulsuz hüquqi yardım göstərilib, müraciətləri dinlənilərək aidiyyəti qurumlara sorğularının ünvanlanacağına dair məlumat verilib.
Qeyd edək ki, məcburi köçkünlərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilməsi respublikamızın digər ərazilərində də təşkil olunacaq.

Internally Displaced Persons was provided by the legal assistance
With the support of the State Committee for Affairs of Refugee and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan, in connection with "Heydar Aliyev Year", within the action plan of the Bar Council of the Republic of Azerbaijan free legal assistance event was held in Gobu Park-2 residential complex in Garadagh district of Baku city.
In the meeting with internally displaced persons, it was once again reminded that President Ilham Aliyev took necessary measures to strengthen the social protection of citizens from this category and First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva paid special attention to solving their problems.
Acting Head of the Law and Human Resources Department of the State Committee, the Head of the Legal Sector Mirhuseyin Huseynov, Head of Baku City Law Office No. 10 Amrulla Alizada gave a speech and expressed their opinion about the protection of the rights and interests of internally displaced persons in our country by the state, ensuring their social protection, preparing for the Great Return, solving the legal issues that arise at this time, etc.
It was noted that legal reforms are being carried out in our country under the initiative and leadership of our head of state and these reforms have created conditions for ensuring human and civil rights and freedoms at a high level. Internally displaced persons were informed about rules for considering the applications of citizens, pension provision, privileges of internally displaced persons, entrepreneurship issues, etc.
According to the signed memorandum of cooperation between the State Committee and the Bar Association, members of this institution contribute to the legal education of internally displaced persons and to free legal assistance.
Then the individual applications of internally displaced persons were heard, their questions were answered and about 50 Internally Displaced Persons in need of legal assistance were provided with free legal assistance, their appeals were heard and information was given that their requests would be addressed to relevant institutions.
It should be noted that free legal assistance will be provided to internally displaced persons in other areas of our republic as well.