Mina təhlükəsinə dair növbəti təlim keçirilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin (AzQAC) və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) dəstəyi ilə Bərdə rayonunun Həsənqaya kəndində 866 mənzilli məcburi köçkün qəsəbəsində mina təhlükəsi mövzusunda maarifləndirici qapı-qapı sessiyaları keçirilib.
Sessiyaların keçirilməsində məqsəd işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aşkarlana biləcək minalar və digər partlamamış hərbi sursatlar, onlarla davranış qaydaları, təhlükəsizlik tədbirləri, bununla əlaqədar müraciət olunacaq aidiyyəti dövlət qurumları barədə sakinləri məlumatlandırmaqdır.
İki gün davam edən təlimlərdə 21 nəfər təlimçi iştirak edib ki, onlardan üçü mina partlayışından zərər görmüş şəxslərdir.  Təlim zamanı ümumilikdə 150-dən çox sakinə maarifləndirici broşürlər paylanılıb, praktiki məşğələlər təşkil edilib.
Qeyd edək ki, Dövlət Komitəsi mina təhlükəsinə dair maarifləndirici təlimlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə geri qayıdacaq sakinlər arasında mütəmadi təşkilini nəzərdə tutub.

The next training on mine danger was held
Educational training on the danger of mines was held in an IDP settlement with 866 apartments in Hasangaya village of Barda region, organized by the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan, with the support of the Azerbaijan Red Crescent Society (AzRCS) and the International Committee of the Red Cross (ICRC).
The purpose of holding the sessions is to inform teachers and students about mines and other unexploded military munitions that can be found in the liberated territories, the rules of behavior with them, safety measures, and the relevant state institutions to be contacted in this regard.
The two-day trainings were attended by 21 trainers, three of whom were injured in the mine explosion. During the training, educational brochures were distributed to more than 150 residents and practical exercises were organized.
It should be noted that the State Committee has envisaged the regular organization of educational trainings on the danger of mines among the residents who will return to the territories liberated from occupation.