Dövlət Komitəsində Vəkillər Kollegiyası ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
Oktyabrın 7-də Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası ilə qarşılıqlı faydalı, uzunmüddətli və effektiv əlaqələrin qurulması və inkişafı üçün əməkdaşlıq çərçivəsini və koordinasiya prosedurlarını müəyyən edən memorandum imzalanıb. Memorandumu Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev və Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov imzalayıblar.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, Prezident İlham Əliyev qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirib. Onların mənzil-məişət şəraitinin və maddi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması istiqamətində məqsədyönlü ardıcıl iş aparılır. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin mənzil, təhsil, sağlamlıq problemlərinin həllinə xüsusi diqqət və qayğı göstərir.
Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən hüquqi islahatlar insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının yüksək səviyyədə təmin olunmasına şərait yaradır. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin hüquqlarının qorunması, qanuni mənafelərinin təmin edilməsi dövlətimizin bu kateqoriyadan olan insanlarla iş sahəsində apardığı siyasətin vacib elementidir. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı işğaldan azad etməsi nəticəsində məcburi köçkünlərin beynəlxalq normalara əsaslanan hüquqlarından istifadə etməklə doğma yurdlarına qayıtmasına şərait yaranıb.
Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov əhalinin həssas kateqoriyalarından olan qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsinin onların fəaliyyətlərində mühüm yer tutduğunu bildirib. O, kollegiya üzvlərinin iştirakı ilə məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı bir neçə qəsəbədə hüquqi yardım tədbirlərinin keçirildiyini xatırladıb. Qeyd edib, artıq məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdışının təmin edilməsi üçün məqsədyönlü iş aparılır.
Tədbirdə Vəkillər Kollegiyasının beş illik fəaliyyətinə həsr olunan təqdimat nümayiş etdirilib.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin sədrinə “Azərbaycan vəkilliyinin 100 illiyi” yubiley döş nişanı təqdim edilib.
Memorandum çərçivəsində məcburi köçkünlər üçün pulsuz hüquqi yardım və hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin təşkili edilməsi, mövcud səlahiyyətlər daxilində cəmiyyət üçün aktual olan məsələlərin həllində birgə iştirak, həmçinin beynəlxalq layihələrdə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.

A memorandum of cooperation with the Bar Association was signed in the State Committee
On October 7, a memorandum was signed defining the cooperation framework and coordination procedures for the establishment and development of mutually beneficial, long-term and effective relations with the Bar Association of the Republic of Azerbaijan in the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan. The memorandum was signed by the Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev and the Chairman of the Bar Association Anar Baghirov.
The Chairman of the State Committee said that President Ilham Aliyev defined solving the problems of refugees and IDPs as one of the priority areas of the social policy. Purposeful and consistent works are carried out in the direction of improving their housing-living conditions and financial situation, increasing their employment. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva pays special attention and care to solving the problems of housing, education, and health of IDPs.
It was noted that the legal reforms implemented in our country under the initiative and leadership of President Ilham Aliyev create conditions for ensuring human and civil rights and freedoms at a high level. Protecting the rights of refugees and IDPs and ensuring their legal interests is an important element of our state’s policy in the field of work with people from this category. As a result of the liberation of our lands by the Azerbaijan Army under the leadership of the Victorious Supreme-Commander-in-Chief, conditions have been created for the IDPs to return to their native lands using their rights based on international norms.
Chairman of the Bar Association Anar Baghirov said that the protection of the rights of refugees and IDPs, who are vulnerable categories of the population, occupies an important place in their activities. He reminded that with the participation of members of the board, legal assistance measures were held in several settlements where IDPs are temporarily settled. He noted that purposeful works are carried out to ensure the voluntary, safe and dignified return of IDPs to their homelands.
A presentation dedicated to the five-year activity of the Bar Association was shown at the event.
Later, the Chairman of the State Committee was presented with the jubilee badge “100th anniversary of the Azerbaijan Bar Association”.
Within the framework of the memorandum, it is envisaged to organize free legal assistance and legal awareness events for IDPs, joint participation in the solution of issues relevant to the society within the existing powers, as well as cooperation in international projects.