“Mine Mark” Fondunun nümayəndə heyəti ağdamlı məktəblilərə təlim keçib və Ağdam şəhərindəki dağıntıların miqyası ilə tanış olub
Tədbirlər 14 İyun, 2022
İyunun 14-də Niderlandın Haaqa şəhərində fəaliyyət göstərən “Mine Mark” Fondunun nümayəndə heyəti Ağdama səfər edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə dəstəyi ilə baş tutan səfər çərçivəsində  Ağdam rayonunun Dördyol qəsəbəsində yerləşən 14 nömrəli Texniki Fənlər Təmayüllü məktəb-liseydə mina təhlükəsizliyi ilə bağlı ibtidai sinif şagirdlərinə maarifləndirici-interaktiv təlim keçirilib.
Təlim zamanı işğaldan azad edilmiş ərazilərə böyük qayıdış ərəfəsində mina və partlayıcı sursatlarla düzgün davranış qaydalarını bilməyin vacib olduğu vurğulanıb. Prosesin daha asan qavranılması məqsədilə elektron tətbiqlər və interaktiv oyunlar metodu seçilib. Şagirdlərə boyama kitabı, oyun kartları və kitabça paylanıb. Elektron tətbiqlə tanış olan şagird və müəllimlər bu metodun yaradılmasını rəğbətlə qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Almaniya, Niderland, İtaliya, Şimali Makedoniya mütəxəssislərinin daxil olduğu nümayəndə heyəti Ağdam şəhərində yerləşən “İmarət” kompleksi, Şəhidlər xiyabanı, Dram teatrı, Cümə məscidi, Çörək muzeyi və Şahbulaq qalasına, eləcə də mina basdırılmış ərazilərə baxış keçiriblər. Qonaqlar ermənilərin Ağdamın 27 illik işğalı dönəmində törətdikləri dağıntıların və vandalizm aktlarının şahidi olublar.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin əməkdaşı Araz İmanov dağıntıların miqyası, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Qarabağ bölgəsində, o cümlədən Ağdamda kütləvi şəkildə minalar yerləşdirildiyi, rəsmi İrəvanın mina sahələri ilə bağlı bütün xəritələri təqdim etmədiyi, şəhərin yenidən qurulması üçün indiyədək görülən bərpa-quruculuq işləri, Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) işçi heyəti isə mina təmizlənməsi prosesi barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, “Mine Mark” Fondunun innovativ layihəsi Ağdam rayon ərazisindəki məktəblərdə ilk dəfədir təşkil edilir. Qeyri-hökumət təşkilatının nümayəndə heyəti 2019-cu ildə Cəbrayıl rayonunun Novruz Aslanov adına Cocuq Mərcanlı kənd tam orta məktəbində, ötən gün isə paytaxt Bakıda şagirdlər üçün maarifləndirici tədbir keçirib. Bu təlimin yeni dərs ilindən etibarən müntəzəm olaraq müxtəlif məktəblərdə təşkili planlaşdırılır.

Delegation of “Mine Mark” Foundation conducted training for schoolchildren in Aghdam and got acquainted with the scale of destruction in Aghdam city
Tədbirlər 14 JUNE, 2022
On June 14 a delegation of “Mine Mark” Foundation operating in The Hague, Netherlands visited Aghdam.
Within the framework of the visit, which took place with the joint support of the State Committee on Work with Diaspora, the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, an educational-interactive training was held for Primary School students on mine safety in lyceum-school with technical subjects bias No. 14 located in Dordyol settlement of Aghdam region.
During the training, it was emphasized that it is important to know the rules of proper behavior with mines and explosives on the eve of a great return to the liberated territories. The method of electronic applications and interactive games was chosen for easier understanding of the process. Coloring books, playing cards and booklets were distributed for students. Students and teachers who got acquainted with the electronic application welcomed the creation of this method.
During the visit, a delegation including experts from Germany, the Netherlands, Italy and North Macedonia visited “Imarat” complex, Martyrs’ alley, Drama Theatre, Juma Mosque, Bread Museum and Shahbulag Castle, as well as mine burial areas in Aghdam. The guests witnessed the destruction and acts of vandalism committed by Armenians during the 27-year occupation of Aghdam.
Araz Imanov, an employee of the special representation of the president of the Republic of Azerbaijan in the liberated areas of Garabagh economic region (with the exception of Shusha), informed the guests information about the scale of the destructions, the mass placement of mines by the Armed Forces of Armenia in the Garabagh region, as well as in Aghdam, the official Yerevan did not provide all the maps, Reconstruction work carried out so far for the reconstruction of the city. The staff of Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) (ANAMA) provided the guests with detailed information about the mine clearance process.
It should be noted that the innovative project of “Mine Mark” Foundation is being organized for the first time in schools in Aghdam region. The delegation of the non-governmental organization held an educational event in Jojug Marjanli village secondary school named after Novruz Aslanov in Jabrayil region in 2019 and the last day in Baku. It is planned to organize this training in various schools on a regular basis from the new academic year.