“Qobu Park”da mina təhlükəsizliyi üzrə innovativ tədbir keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlətin İşlər üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Niderlandın “Mine Mark” Fondunun təşkilatçılığı ilə Qaradağ rayonu, “Qobu Park-1” yaşayış kompleksində məktəblilər üçün mina və partlayıcı hərbi sursatlarından qorunmaq məsələsinə həsr olunmuş maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə Ağdam rayon 32 nömrəli tam orta məktəbinin bir qrup ibtidai sinif şagirdi iştirak edib. “Mine Mark” Fondunun həmtəsisçi və icraçı direktoru xanım Lalə Van der Kolk onlara mina və digər partlayıcı sursatlar haqqında məlumat verib, Fondun maliyyə dəstəyi ilə uşaqlar üçün hazırlanmış buklet və jurnallar haqqında da danışıb. Mina təhlükəsizliyinə dair “özün boya” üslubunda şəkillərdən ibarət buklet və jurnallar şagirdlərə paylanılıb.
Mina və digər partlayıcı sursatlardan qorunmağa dair tövsiyələri uşaqların daha tez qavraya bilməsi üçün fondun hazırladığı interaktiv oyun elektron tətbiqi də məktəblilərə təqdim edilib. Elektron tətbiqlər məktəbin informatika kabinetindəki komputerlərdə quraşdırılaraq, şagirdlərə əyani şəkildə izah edilib. Mina təhlükəsizliyi sahəsindəki bu innovativ layihə həm məktəb rəhbərliyi, həm də şagirdlər tərəfindən rəğbətlə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Mine Mark Fondu tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə edilən bu yenilik ilk dəfə ölkəmizdə tətbiq edilib. Layihənin əsas məqsədi mina və partlayıcı sursatların təhlükəsizliyinin daha aşağı yaş kateqoriyalarına çatdırılmasıdır. Adıçəkilən Fond tərəfindən innovativ tədbir kimi paytaxt Bakıda həyata keçirilən bu addımın gələcəkdə ayrı-ayrı bölgələrdə icrası planlaşdırılır.

An innovative mine safety event was held at Gobu Park
An awareness-raising event dedicated to the protection against mines and explosive ordnance was organized for schoolchildren in Gobu Park-1 residential complex at Garadagh district by Mine Mark Foundation of the Netherlands with support of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons.
A group of primary school students of senior secondary school No.32 of Aghdam attended the event. Lala Van der Kolk, co-founder and CEO of Mine Mark Foundation, informed them on mines and explosive ordnance, and talked about booklets and magazines produced for children with financial support of the Foundation. Booklets and magazines on mine safety containing illustrations in the style of "self-paint" were provided to students.
The students were also presented an interactive game app developed by the foundation to help children better understand the recommendations on protection against mines and explosive ordnance. The applications were installed on computers in the school`s computer room and visually explained to students. This innovative project in the field of mine safety was highly appreciated by both the school administration and students.
Note that this innovation, translated into Azerbaijani by Mine Mark Foundation, was introduced in our country for the first time. The main goal of the project is to bring the mine and explosion safety to lower age categories. This step, taken by the said Foundation as an innovative measure in the capital Baku, is planned to be implemented in different regions in the future.