Dövlət Komitəsində Böyük Britaniyanın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüş olub
Yanvarın 27-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Ouldla görüşüb.  Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycana təyinat alması və fəaliyyətə başlaması münasibəti ilə səfiri təbrik edib, ona uğurlar arzulayıb.
Səfirə Ermənistanın işğalçılıq və deportasiya siyasəti nəticəsində bir milyondan çox  azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsi, onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən dövlət tədbirləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Prezident İlham Əliyevin bu kateqoriyadan olan insanların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, məşğulluğunun artırılmasına xüsusi diqqət yetirdiyi, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bu sahədəki təşəbbüslərinin böyük əhəmiyyət daşıdığı bildirilib. Humanitar fəlakətlə üzləşdiyi dövrdə ölkəmizə beynəlxalq təşkilatların dəstək və yardım göstərməsi minnətdarlıqla qeyd edilib.
Xatırladılıb ki, 2020-ci ildə Ermənistanın işğalına son qoyulmasından, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra məcburi köçkünlərin doğma yurda geri qayıdışına  imkan yaranıb. Bu prosesin könüllü şəkildə, təhlükəsiz şəraitdə və ləyaqətlə aparılması üçün zəruri tədbirlər görülür. Müvafiq dövlət proqramı qəbul edilib, bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir. Bununla belə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə hələ də mina təhlükəsinin qalması, ağır nəticələrə və insan tələfatına səbəb olması qayıdışın sürətləndirilməsini əngəlləyir. Minaların təmizlənməsinə Böyük Britaniya hökumətinin də dəstək verməsindən məmnunluq ifadə olunub.
Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Ould səmimi qəbula görə təşəkkür edib. Fəaliyyəti dövründə birgə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qaçqın və məcburi köçkünlərlə bağlı layihələrin hazırlanıb həyata keçirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

A meeting was held with the newly appointed ambassador of Great Britain to our country in the State Committee and
Görüşlər 27 January, 2023
On January 27, Rovshan Rzayev, the chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, met with Fergus Auld, the Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to our country. The chairman of the State Committee congratulated the ambassador on his appointment to Azerbaijan and wished him success.
The ambassador was given detailed information about the fact that more than one million Azerbaijanis became refugees and IDPs as a result of Armenia's occupation and deportation policy, as well as the state measures implemented to solve their problems. It was said that President Ilham Aliyev paid special attention to strengthening the social protection of people from this category, improving their living conditions, increasing their employment, and the initiatives of First Vice President Mehriban Aliyeva in this field are of great importance. The support and assistance provided by international organizations to our country during the period of humanitarian disaster was noted with gratitude.
It was reminded that after the end of the occupation of Armenia in 2020 and the liberation of our lands from the occupation, it became possible for the IDPs to return to their homeland. Necessary measures are taken to carry out this process voluntarily, safely and with dignity. The appropriate state program has been adopted, restoration and reconstruction works are carried out. However, the mine threat still remaining in the liberated areas, causing severe consequences and loss of life, hinders the acceleration of the return. Satisfaction was expressed that the British government also supported mine clearance.
Fergus Auld, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to our country, thanked for the warm reception. During his activity, he said that he will spare no effort to expand joint cooperation, develop and implement projects related to refugees and IDPs.