Dövlət Komitəsində Koreyanın Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Dekabrın 17-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin rəsmisi xanım Ji Youn Woo ilə görüşüb.
Görüşdə səfirlik tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə icra oluna biləcək humanitar yardım layihələri müzakirə edilib.
Fuad Hüseynov qonaqlara Azərbaycan ordusu tərəfindən sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı birləşmələrinin təxribatına cavab olaraq və ərazi bütövlüyünü bərpa etmək üçün başladığı əks-həmlə əməliyyatı haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, tarixi ədalət, beynəlxalq hüquq Azərbaycanın tərəfindədir. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında tarixi Azərbaycan torpaqları işğaldan azad edilib, ölkə suverenliyi bərpa olunub. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi artıq tarixə qovuşub.
Məlumat verilib ki, işğaldan azad edilmiş rayonlarda bərpa quruculuq işləri dəymiş ziyanın müəyyənləşdirilməsi, ərazilərin minalardan təmizlənməsi və qayıdışdan ibarət olacaq. Bu çoxşaxəli prosesdə Azərbaycan dövləti beynəlxalq təşkilatlar və tərəfdaş ölkələrlə, həmçinin Koreya ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır. İnanırıq ki, Koreya hökuməti ötən illərdə məcburi köçkünlərə dəstək məqsədi ilə icra etdiyi layihələri onların qayıdışı və bərpa-quruculuq işlərinin aparılması dövründə də davam etdirəcəkdir. Diqqətə çatdırılıb ki, 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistan işğal altında saxladığı ərazilərdə vandalizm aktı törədib, mövcud infrastrukturu tamamilə məhv edib. Bu da o deməkdir ki, rayon və kəndlərin əksəriyyətində bərpa-quruculuq işləri sıfırdan başlayacaq.
Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin rəsmisi xanım Ji Youn Woo hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan hökuməti üçün yenidənqurma işlərinin həyata keçirilməsinin prioritet olduğunu bildiklərini qeyd edib. Bu səbəbdən Koreya səfirliyi məcburi köçkünlərə dəstək tədbirlərini genişləndirmək niyyətindədir. Qeyd edilib ki, Koreya Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən İnkişafa dəstək proqramı həyata keçirilir. Bu proqram çərçivəsində Koreya hökuməti tərəfindən işğaldan azad edilmiş rayonlarda məktəb, tibb məntəqələri kimi infrastruktur obyektlərinin yenidən qurulması zamanı zəruri olan avadanlıq və digər zəruri materiallar təmin oluna bilər.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini həm müharibə dövründə və ondan sonra, həm də koronavirus pandemiyasının geniş yayıldığı müddətdə məcburi köçkün ailələrinə etdiyi yardımlara görə Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinə təşəkkür edib, hökumətin dəstəyi yüksək qiymətləndirilib. Qeyd olunub ki, səfirliyin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə gələcək humanitar layihələrin istiqaməti ilə bağlı təkliflər Dövlət Komitəsi tərəfindən təqdim olunacaq.

On December 17, deputy chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Fuad Huseynov met with an official of the Embassy of the Republic of Korea in Azerbaijan Ms. Ji Yoon Woo.
Humanitarian assistance projects that could be implemented by the embassy in the liberated territories were discussed at the meeting.
Fuad Huseynov informed the guests in detail about the counter-offensive operation launched by the Azerbaijani army on September 27 in response to the provocation of the Armenian armed forces and to restore its territorial integrity. It was noted that historical justice and international law are on Azerbaijan`s side. The historical lands of Azerbaijan were liberated from occupation and the country`s sovereignty was restored under the leadership of the President, triumphant Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. The Nagorno-Karabakh conflict has already imbedded in history.
It was stated that the reconstruction work in the liberated territories will include identifying the damage done, clearing the territory of mines and returning. In this multifaceted process, the Azerbaijani government is interested in cooperation with international organizations and partner countries, as well as with Korea. We believe that the Korean government will continue the projects it has implemented in recent years to support IDPs during their return and reconstruction work. It was noted that Armenia has committed the act of vandalism in the occupied territories and completely destroyed the existing infrastructure for about 30 years. Therefore, reconstruction work will start from zero in most regions and villages.
The official of the Embassy of the Republic of Korea in our country Ms. Ji Yoon Woo stated that they know that currently, the reconstruction work in liberated territories is a priority for the Azerbaijani government. Therefore, the Korean embassy intends to expand support measures for IDPs. It was noted that a development support program is implemented by the Ministry of Foreign Affairs of Korea. Equipment and other materials necessary for the reconstruction of infrastructure facilities such as schools and medical stations in the liberated territories may be provided by the Korean government within the program.
The deputy chairman of the State Committee thanked the Embassy of the Republic of Korea in Azerbaijan for its assistance to internally displaced families during and after the war, as well as in the course of coronavirus pandemic, and highly appreciated the government`s support. It was stated that proposals on the direction of future humanitarian projects of the embassy in the liberated territories will be submitted by the State Committee.