Ermənistan təxribatı haqqında xarici diplomatlara məlumat verilib
Məcburi köçkünlərin insan hüquqlarının tam bərpa edilməsi münaqişənin beynəlxalq hüquq normaları, ələlxüsus dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllini tələb edir.
Bu fikirləri Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov ADA Universiteti tərəfindən qaçqın və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində aparılan dövlət siyasəti haqqında xarici diplomatlar üçün keçirilən onlayn  mühazirəsi zamanı deyib.
Diplomatlara Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, səbəbləri və mövcud vəziyyəti, münaqişə nəticəsində ölkəmizin üzləşdiyi humanitar böhran və onun hələ də davam edən fəsadları barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi, eyni zamanda digər beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərarlar icra olunmayıb.
Məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli ölkə başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biridir. Prezident İlham Əliyev bu kateqoriyadan olan şəxslərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm qərarlar qəbul edib. Onlar üçün salınan qəsəbələrin sayı ilbəil artır, hər il minlərlə məcburi köçkün ailəsi yeni mənzilə köçürülür. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini diqqətdə saxlayır.
Təcavüzkar Ermənistanın hərbi birləşmələrinin son günlər törətdiyi təxribat və buna cavab olaraq Azərbaycanın Ermənistana qarşı başladığı əks-həmlə əməliyyatı haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycan ordusu beynəlxalq hüquq normaları əsasən, beynəlxalq aləmdə tanınmış sərhədləri daxilində, öz torpağında vuruşur. Hazırda Azərbaycanın uğurlu əks-həmlə əməliyyatları işğal edilmiş ərazilərdə Ermənistana məxsus hərbi obyektlərin zərərsizləşdirilməsinə yönəlsə də, qarşı tərəf dinc əhalinin yaşayış yerlərinə raket-artileriya zərbələri endirməkdə davam edir, insan tələfatı hər gün artır, çox sayda evə və mülki obyektə ciddi ziyan dəyir. Təəssüflə qeyd edirik ki, yaralılar və həlak olanlar arasında məcburi köçkünlər də var.
Qeyd olunub ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası öz qətnamələrinin yerinə yetirilməsi, ATƏT-in Minsk qrupu münaqişənin dinc vasitələrlə həll edilməsi üçün indiyədək heç bir təsirli tədbir görməyiblər. Buna görə də Azərbaycan dövləti təcavüzkarı sülhə məcburetmə tədbirləri görməyə başlayıb və qısa müddətdə bir sıra əraziləri işğaldan azad etməyə nail olub.
Dövlət qurumları və beynəlxalq təşkilatların iştirakı, onların rəy və təklifləri, beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla “Böyük Qayıdış” proqramı hazırlanıb. Artıq Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi və Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində bu proqram icra edilib. Tezliklə, işğal altında olan ərazilərimizin azad ediləcəyinə və bu Dövlət Proqramının icrasının bütün rayonlarımızı əhatə edəcəyinə əminik.
Sonda iştirakçıların Azərbaycanın həyata keçirdiyi əks-həmlə əməliyyatı və dünyanın digər ölkələrinə aid beynəlxalq siyasət və humanitar hüquq məsələləri ilə bağlı çoxsaylı sualları cavablandırılıb.
İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə insan kapitalının inkişafına dəstək məqsədilə Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin ADA Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi “Əcnəbi diplomatlar üçün xarici siyasət proqramı” (“Advanced foreign service program for foreign diplomats") ixtisasartırma kursu çərçivəsində təşkil olunmuş mühazirə saatında Niger, Madaqaskar Respublikası, Qvineya, Qana, Mavritaniya, Burkino Faso, Misir, Cibuti, Qambiya, Kamerun, Ekvatorial Qvineya, Mavritaniya, Benindən olan diplomatlar iştirak ediblər.

Tədbirlər 08 October, 2020
The full restoration of IDPs` human rights requires a solution to the conflict based on international law, in particular the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders of states.
Deputy Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Fuad Huseynov made this statement during his online lecture held by ADA University for foreign diplomats on the state policy pursued in the field of work with refugees and IDPs.
The diplomats were informed about the history, reasons and current situation of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, the humanitarian crisis faced by our country as a result of the conflict and its ongoing consequences. It was noted that four UN Security Council resolutions on the unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan, as well as decisions adopted by other international organizations still remain unfulfilled.
Addressing the social problems of IDPs is one of the priorities of social policy implemented under the leadership of the President. The President Ilham Aliyev has made important decisions on strengthening the social protection of people from this category and improving their housing and living conditions. The number of settlements built for them is growing year by year, and every year thousands of internally displaced families are relocated to new apartments. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva pays particular attention to addressing the problems of IDPs.
They were informed about the recent provocations committed by the Armenian military units and the counter-offensive operation carried out by the Azerbaijani Army against Armenia in response. It was noted that the Azerbaijani Army is fighting in its own lands within the internationally recognized borders under the international law. Although Azerbaijan's successful counter-offensive operations are aimed at neutralizing Armenian military facilities in the occupied territories, the Armenian side continues to fire rockets and artillery at settlements populated by civilians, the number of casualties is growing day by day, and many houses and civilian facilities are severely damaged. We regretfully report that there are IDPs among the casualties.
It was stated that the UN Security Council has not yet taken any effective measures to have its resolutions implemented and the OSCE Minsk Group to resolve the conflict peacefully. Therefore, Azerbaijan began to take peace enforcement measures against the aggressor and managed to liberate a number of territories from occupation in a short time.
The program “Great Return” has been developed considering the participation of government agencies and international organizations, their opinions and suggestions, and international practice. This program has already been implemented in Jojug Marjanli village of Jabrayil and Shikharkh settlement of Tartar. We are confident that soon our occupied territories will be liberated and the implementation of this State Program will cover all our regions.
At the end, multiple questions of participants related to the counter-offensive operation carried out by Azerbaijan and international policy and humanitarian law issues of other countries have been responded.
Diplomats from Niger, Republic of Madagascar, Guinea, Ghana, Mauritania, Burkina Faso, Egypt, Djibouti, Gambia, Cameroon, Equatorial Guinea, Mauritania and Benin attended the lecture hour organized by the Ministry of Foreign Affairs` International Development Assistance Agency of the Republic of Azerbaijan jointly with ADA University in the framework of the “Advanced foreign service program for foreign diplomats” in order to support the development of human capital in developing countries.