The delegation led by Affairs Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced persons, chairman of Republic Commission on International Humanitarian Assistance Mr.Ali Hasanov paid an official visit to Kuwait state in accordance with invitation of Minister of Justice, Foundations and Islam Affairs Mr.Abdullah Matug Al-Matug, on December 3-6, 2006.
07 December, 2006
Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced persons, chairman of Republic Commission on International Humanitarian Assistance Mr.Ali Hasanov held meetings with Prime Minister of Kuwait State Mr. Sheykh Nasir Al-Ahmad Al-Sabah, Chairman of National Assembly Mr.Jasim Mohammad Al-Kharafi, Minister of Justice, Foundations and Islam Affairs Mr.Abdullah Matug Al-Matug, chairman of Red Cross Community Mr.Barjis Hamid Al-Barjis, Chief Director of “House of Zakat” Charitable Organization Mr.Abdul Gadir Ajili, Chief of the “International Islam” humanitarian organization Mr.Yusif Hajji.
At the end of the visit, the correspondent of the “Al-Rey” newspaper, one of the authoritative mass information means of Kuwait got a wide-ranging interview with Mr.A.Hasanov on Armenian-Azerbaijan, Nagorno Garabagh conflict, aim of the visit and his impressions of held meetings.