"... İşğal olunmuş bütün rayonlardan didərgin düşmüş, indi qaçqın vəziyyətində, köçkün vəziyyətində yaşayan vətəndaşların problemləri bizim üçün və şəxsən mənim üçün bir nömrəli problemdir".
Küveytin Ədliyyə,Vəqflər və İslam İşləri naziri cənab Abdulla Mətuq Əl-Mətuqun dəvətinə əsasən humanitar sahədə əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədlə danışıqlar aparmaq üçün Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Ə. Həsənovun rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti 2006-cı il 3-6 dekabr tarixlərində Küveyt Dövlətində rəsmi səfərdə olmuşdur.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 Dekabr, 2006
Səfər proqramı çərçivəsində Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Ə. Həsənov Küveyt Dövlətinin Baş naziri cənab Şeyx Nasir Əl-Məhəmməd Əl-Əhməd Əl-Sabah, Milli Məclisin sədri cənab Casim Məhəmməd Əl-Xərafi, Ədliyyə,Vəqflər və İslam İşləri naziri cənab Abdulla Mətuq Əl-Mətuq, Qırmızı Aypara Cəmiyyətinin sədri cənab Barcis Həmid Əl-Barcis, “Zəkat evi” Xeyriyyə təşkilatının Baş direktoru cənab Əbdül Qadir Acili, “Beynəlxalq İslam” humanitar təşkilatının rəhbəri cənab Yusif Həcci ilə görüşlər keçirilmişdir. Səfərin sonunda Küveytin nüfuzlu kütləvi informasiya vasitələrindən biri olan “Əl-Rey” qəzetinin müxbiri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, səfərin məqsədi, keçirilən görüşlər haqqında təəssürat barədə cənab Ə. Həsənovdan geniş müsahibə almışdır.