Dövlət Komitəsində Xankəndinin işğal günü ilə bağlı tədbir keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Xankəndi şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalının 28-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədri, sədr müavinləri, Qarabağ müharibəsi veteranları, əslən Xankəndidən olan ziyalılar və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən söz açaraq, ermənilərin bu ərazilərə, təxminən, iki yüz il əvvəl köçürüldüklərini, öz havadarlarından dəstək alaraq yerli azərbaycanlı əhaliyə davakar münasibət göstərdiklərini, daim milli zəmində qarşıdurma yaratdıqlarını, vaxtaşırı ərazi iddiası qaldırdıqlarını xatırladıb. Qeyd olunub ki, ötən əsrin 60-70-ci illərində erməni millətçilərinin Dağlıq Qarabağı Azərbaycandan ayırıb Ermənistana birləşdirmək cəhdləri ulu öndər Heydər Əliyevin qətiyyəti nətcəsində puça çıxarılıb, bu niyyətdə olanlar dərhal o dövrün qanunları çərçivəsində cəzalandırılıblar. Dağlıq Qarabağda erməni separatizmi yalnız xalqımızın dahi oğlu siyasi hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldıqdan sonra baş qaldırıb. Bölgənin mərkəzi şəhəri olan Xankəndi əhalisinə qarşı etnik təmizləmə, əslində, 1989-cu ildən başlanıb. Burada yaşayıb-işləyən azərbaycanlılar təqib edilib, zorla ev-eşiyindən qovulub. 1991-ci il dekabrın 26-dan 28-dək isə etnik təmizləmə və işğal xüsusi amansızlıqla həyata keçirilib, həmin vaxtdan Xankəndi tamamilə separatçıların və Ermənistandan gəlmiş silahlıların əlinə keçib. Dağlıq Qarabağdakı tarixi torpaqlarından didərgin düşən bütün soydaşlarımız kimi Xankəndindən olan məcburi köçkünlər də ağır günlər keçiriblər. Hazırda onlar respublikamızın 38 şəhər və rayonunda məskunlaşaraq, Azərbaycan dövlətininin diqqət və qayğısı ilə əhatə ediliblər.
Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllini, mənzil məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasını prioritet olaraq müəyyənləşdirib. Məcburi köçkünlərin mənzillə təminatı mərhələli şəkildə aparılır. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın tapşırığına əsasən, öncə qəzalı və ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlər mənzillə təmin edilir. Dövlətimizin başçısı yeni ildə də bu sahədə mühüm tədbirlərin görüləcəyini bəyan edib.
Daha sonra Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri İctimai Birliyinin ərazisi işğal edilmiş rayonlardakı şöbələrinin rəhbərləri, Xankəndindən olan ziyalılar və keçmiş döyüşçülər çıxış ediblər. Tədbirdə Xankəndinin və işğal altındakı digər ərazilərin tezliklə azad ediləcəyinə, məcburi köçkünlərimizin yenidən öz doğma torpaqlarına qayıdacaqlarına böyük inam ifadə edilib. Anım tədbiri çıxışlarla davam edib. Sonda Xankəndiyə həsr olunmuş film nümayiş olunub.

The State Committee held an event on the day of occupation of Khankendi
The State Committee for Refugees and IDPs held a commemorative event on the 28th anniversary of the occupation of Khankendi by Armenian armed forces.
The chairman, deputy chairmen of the State Committee, Karabakh war veterans, intelligentsia orginally from Khankendi and other guests attended the event.
Our martyrs who died for the freedom, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan were commemorated with a minute of silence.
Speaking about the history of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, the Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev reminded that Armenians were relocated to these territories approximately two hundred years ago, they treated indigenous people of Azerbaijan belligerently with the support of their protectors, always created a confrontation on the national ground and occasionally raised territorial claims. It was noted that attempts of Armenian nationalists to separate Nagorno-Karabakh from Azerbaijan and join it to Armenia in the 60-70s of the last century were collapsed as a result of the determination of the Great Leader Heydar Aliyev, and those with the same intentions were immediately punished in accordance with the laws of that time. Armenian separatism in Nagorno-Karabakh arose right after the great person of our nation was expelled from the political power. Ethnic cleansing against the people of Khankendi, the central city of the region, actually started in 1989. The Azerbaijanis living and working here were persecuted and forced to leave their homes. From December 26 to December 28 of 1991, ethnic cleansing and occupation were carried out with special cruelty, since that time Khankendi was completely occupied by separatists and armed forces came from Armenia. IDPs from Khankendi struggled a lot as all our compatriots who were displaced from their historical lands in Nagorno-Karabakh. At present, they are settled in 38 cities and regions of our republic and covered by the attention and care of the Azerbaijani government.
The President Ilham Aliyev identified the solution of social problems and improvement of housing and living conditions of IDPs as a priority. Provision of IDPs with apartments is carried out in stages. IDPs living under the most severe conditions and in damaged buildings are provided with apartments in the first place according to the instruction of the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva. The head of our state said that important measures will be taken in this field in the new year as well.
Later, heads of “Karabakh War Disabled, Veterans and Families of Martyrs” Public Unions in the occupied territories, intelligentsia and former warriors from Khankendi also made speeches. At the event, great confidence was expressed that Khankendi and other occupied territories will soon be liberated and IDPs will be able to return to their homeland. The commemorative event continued with speeches. At the end, a film dedicated to Khankendi was shown.