Məcburi köçkünlərin iştirakı ilə bədii-musiqili tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev deyib: “Xalqımızı xalq kimi, millət kimi qoruyub saxlayan bizim ənənələrimiz olub, tariximiz olub, ədəbiyyatımız, ana dilimiz və mədəniyyətimiz olubdur. Mədəniyyət, ədəbiyyat, milli musiqi, ana dilimiz tarixi keçmişimizdir – biz bu sahələrə böyük diqqət göstərməliyik”.
Bu gün dövlət qayğısı sayəsində milli mədəniyyətimiz hərtərəfli inkişaf edir. Prezident İlham Əliyevin kino, teatr, musiqi, tətbiqi sənət, tarixi abidələrin qorunması və bərpası ilə bağlı imzaladığı dövlət proqramları uğurla icra edilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması istiqamətində mühüm işlər həyata keçirir.
Bu barədə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi və “Mədəniyyət” telekanalının dəstəyi ilə keçirilən bədii-musiqili yaradıcılıq tədbirində məlumat verilib.
Tədbirin məqsədi Qarabağın mədəni mühitinin tarixi ənənələrini və inkişaf istiqamətlərini nümayiş və təbliğ etmək, bu sahədə məcburi köçkünlərin yaradıcılıq imkanlarını artırmaq və stimullaşdırmaqdır.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, hökumət təmsilçiləri, milli qəhrəmanlar, şəhid ailələrinin üzvləri, müharibə əlilləri və veteranları, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, məcburi köçkünlər iştirak ediblər.
Sonra Muğam Mərkəzinin tamaşa zalında  Qarabağ muğam məktəbi yetirmələrinin konserti keçirilib.
Tədbir iştirakçıları doğma Qarabağımızın mədəni mühitinin təqdim olunduğu belə tədbirlərin bir gün işğaldan azad edilmiş yurd yerlərimizdə də keçiriləcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.

An art and music event was held with participation of IDPs
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev said: “Our traditions, history, literature, native language and culture preserved our people as people and nation. Our culture, literature, national music, native language is our historical background – we should pay close attention to these areas.”
Thanks to state care, our national culture is developing comprehensively today. State programs signed by the President Ilham Aliyev on cinema, theater, music, applied arts, preservation and restoration of historical monuments are being successfully implemented. The First Vice President Mehriban Aliyeva is taking important measures to promote Azerbaijani culture around the world.
This was stated at the art and music event organized at the initiative of the State Committee for Refugees and IDPs with support of the International Mugham Center and the TV channel “Medeniyyet” (Culture).
The purpose of the event is to show and promote the historical traditions and development directions of the cultural environment of Karabakh, and increase and stimulate the opportunities for creative work of IDPs in this area.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev, government representatives, national heroes, members of martyr families, disabled people and veterans of war, representatives of non-governmental organizations and IDPs attended the event.
Later, a concert of Karabakh mugham school students was held in the auditorium of Mugham Center.
The event participants expressed confidence that such events presenting the cultural environment of our native Karabakh will be held one day in the liberated lands of our country.