Məcburi köçkünlər arasında futzal turniri keçiriləcək
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (AFFA) dəstəyi ilə məcburi köçkün yeniyetmə və gənclər arasında futzal turniri təşkil edir. Dekabrın 13-də bu münasibətlə Dövlət Komitəsində turnirdə iştirak edəcək komandaların nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev görüş iştirakçılarını salamlayaraq, qaçqınlar və məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbələrdə yeniyetmələrin və gənclərin sağlam həyat tərzi keçirməsinin, bədən tərbiyəsi və idmanla müntəzəm məşğul olmasının vacibliyini qeyd edib. Bildirilib ki, artıq dünyada bir idman ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanda bu sahəyə dövlət qayğısı yüksək səviyyədədir. Ölkəmizdə qitə və dünya miqyaslı mötəbər idman tədbirlərinin təşkili, atletlərimizin müxtəlif beynəlxalq yarışlarda böyük nailiyyətlər qazanması bunun sübutudur. Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən, respublikanın, demək olar ki, hər yerində olimpiya idman kompleksləri, müasir idman qurğuları tikilib istifadəyə verilib, maddi-texniki baza möhkəmləndirilib. Bütün bunlar yeniyetmə və gənclərimizin fiziki və mənəvi sağlamlığın rəhni olan idmana marağını və bağlılığını daha da artırır.
Qeyd edilib ki, məcburi köçkünlər arasında futzal turnirinin təşkili də ölkəmizdə idmana olan qayğının bariz nümunəsi kimi dəyərləndirilməlidir.  Hər bir komanda üzvünə turnir müddətində keçiriləcək oyunlarda uğur arzuyalan komitə sədri, bu cür yarışların silsilə xarakteri daşıyacağını, gələcəkdə daha da təkmilləşdiriləcəyini qeyd edib.
Turnir Mehdiabad və Müşfiqabad qəsəbəsi, Qobu park, Stansiya Sumqayıt, Kürdəxanı, Masazır, Binəqədi, Sumqayıt və Ramanada yerləşən yaşayış komplekslərini təmsil edəcək 9 komanda arasında keçiriləcək. Komandaların hər biri 11 nəfərdən ibarətdir. Turnirin sonunda mükafatçı komandalara kubok və diplomlar təqdim ediləcək.

Futsal tournament will be held among IDPs
Futsal tournament among IDP juniors and youth is organized by the State Committee for Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan with support of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA). On December 13, the State Committee held a meeting with representatives of the teams to be participated in the tournament.
Greeting the meeting participants, Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev underlined the importance of healthy lifestyle, regular physical training and sports for juniors and youth in the settlements built for refugees and IDPs. It was noted that Azerbaijan, already known as a sports country in the world, has a high level of state care in this area. Organization of prestigious world-renowned sporting events in our country, great success of our athletes in various international competitions is the evidence for it. At the instruction of the President Ilham Aliyev, Olympic sport complexes and modern sports facilities have been built and put into operation almost everywhere in the country, material and technical base has been strengthened.
It was stated that organization of futsal tournament among IDPs should also be considered as a clear example of the state care for sport in our country.
The tournament will be held among 9 teams representing the residential complexes located at Mehdiabad and Mushfigabad, Gobu Park, Station Sumgait, Kurdakhani, Masazir, Binagadi, Sumgait and Ramana. Each team consists of 11 people. Trophies and diplomas will be presented to the winning teams at the end of the tournament.