Dövlət Komitəsi Zəngilanın işğalının 26-cı ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Zəngilan rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsinin 26-cı ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri İctimai Birliyinin üzvləri, Zəngilan rayonundan olan ziyalılar iştirak ediblər.
Zəngilan rayonunun Azərbaycanın füsunkar guşələrindən biri olduğunu diqqətə çatdıran Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ermənilərin Azərbaycan xalqının başına gətirdiyi faciələri bir daha yada salıb. Komitə sədri Zəngilanın işğalına səbəb olan amilləri qeyd edərkən bildirib ki, dövlət müstəqilliyinin bərpası ərəfəsində və sonrakı ilk illərdə Azərbaycanda hökm sürən ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi böhran, ordu quruculuğunun ləngidilməsi, düzgün xarici siyasət aparılmaması Ermənistanın hərbi təcavüzünün genişlənməsinə, Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı ərazilərin işğalına şərait yaradıb. Zəngilanlılar uzun müddət təcavüzkara müqavimət göstərib, öz torpaqlarının müdafiəsində fədakarlıqla dayanıblar. Lakin ətraf əraziləri zəbt etmiş işğalçı qüvvələr  29 oktyabr 1993-cü ildə rayon mərkəzini ələ keçirdikdən sonra mühasirədən çıxmaq üçün zəngilanlılar Araz çayının o tayına, İran ərazisinə keçmək məcburiyyətində qalıblar. Rövşən Rzayev  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən düşünülmüş, çevik, qətiyyətli, uzaqgörən siyasət nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün təmin ediləcəyinə əminliyini bildirib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasını daim diqqətdə saxladığı vurğulanıb. Eyni zamanda ölkəmizdə davamlı olaraq həyata keçirilən sosial yönümlü layihələr, qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən irimiqyaslı işlər tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Daha sonra Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri İctimai Birliyinin ərazisi işğal edilmiş rayonlardakı təşkilatlarının rəhbərləri, Zəngilan rayonundan olan ziyalılar çıxış ediblər. Onların çıxışı zamanı xalqımızın birliyi, müstəqil dövlətimizin gücü və qüdrəti, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli mövqeyi sayəsində Qarabağ bölgəsinin, o cümlədən Zəngilanın tezliklə işğaldan azad ediləcəyinə dərin inam ifadə olunub.

Tədbirlər 29 October, 2019
The State Committee for Affairs of Refugees and IDPs held a commemorative event on the 26th anniversary of the occupation of Zangilan region by the Armenian armed forces.
The event was attended by officials of the State Committee, members of the Karabakh War Disabled Persons, Veterans and Martyrs' Families Public Union, intellectuals from Zangilan region.
The memory of the martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our lands was commemorated with a minute's silence.
Pointing out Zangilan as one of the fascinating regions of Azerbaijan, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, reminded the tragedies caused by Armenians to the Azerbaijani people. Referring to the factors that led to the occupation of Zangilan, the Chairman of the Committee said that socio-political, socio-economic crisis, deceleration of military construction, failure to conduct proper foreign policy in Azerbaijan on the eve of the restoration of state independence and in the following years created conditions for expansion of Armenian military aggression and occupation of Nagorno-Karabakh and surrounding territories. Zangilan residents have long resisted the aggressor and selflessly defended their lands. However, after the occupation of the regional centre on October 29, 1993 following surrounding areas, Zangilan residents were forced to cross the Araz River into Iran to get out of the siege. Rovshan Rzayev expressed confidence that our territorial integrity will be ensured as a result of a well-thought-out, flexible, decisive, forward-looking policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
It was emphasized that First Vice-President of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva always pays attention to improving the social situation of refugees and IDPs. At the same time, the participants of the event were informed about constantly implemented socially oriented projects in our country, large-scale works to improve living conditions of refugees and IDPs.
Then heads of the organizations of the Karabakh War Disabled Persons, Veterans and Martyrs' Families Public Union in the occupied regions, intellectuals from Zangilan region made speeches. They expressed deep confidence that Karabakh region, including Zangilan, would be liberated soon thanks to the unity of our people, the strength and power of our independent state, the decisive stand of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.