Füzuli şəhərinə qayıdış başlayır
Avqustun 5-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Füzuli şəhərinə birinci mərhlədə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) xüsusi nümayəndəliyinin və  Füzuli Rayon İcra Hakimiyyətinin  nümayəndələri iştirak ediblər.
Püşkatmada 144 ailə ( 509 nəfər) iştirak edib. Ailə tərkibinə uyğun olaraq, onlardan 51-i ikiotaqlı, 76-sı üçotaqlı, 17-si dördotaqlı mənzil ilə təmin olunub. Həmin ailələr indiyədək Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, Abşeron rayonu ərazisində müvəqqəti məskunlaşma yerlərində yaşayıblar.
Püşkatmanın keçirilməsi məcburi köçkünlərin yerləşdirilməsində obyektivliyi və şəffaflığı təmin etmək məqsədi daşıyır. Məcburi köçkün ailələrin nümayəndələri püşkatma vasitəsilə onlara verilən evlərin dəqiq ünvanını müəyyənləşdirirlər.
Tezliklə daimi yaşayış üçün Füzuli şəhərinə qayıdacaq keçmiş məcburi köçkünlər çox böyük sevinc hissi keçirdiklərini qeyd ediblər. Onlar işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaradılan şəraitə və məcburi köçkünlərə göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Fuzuli ready to welcome returning families
On August 5, the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons held draw for families preparing to return to Fuzuli in the first stage. Among attendees of the event were representatives from the President's Special Representative Office in the liberated territories of Karabakh Economic District (excluding Shusha region), as well as the Executive Power of Fuzuli District.
144 families comprising a total of 509 individuals participated in the draw. These families were allocated housing based on their composition – 51 families were provided with two-room houses, while 76 others were allocated three-room houses, and 17 families got spacious four-room houses. These families had previously sought temporary refuge in the urban domains of Baku and Sumgait, within the Absheron region.
Draw participants who will soon return to Fuzuli conveyed their excitement to be reunited with their cherished homeland. They extended their heartfelt appreciation and gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva for the conditions created in the liberated territories and for support and care constantly shown to IDPs.