Ağalı kəndinə növbəti köç üçün püşkatma keçirilib
Avqustun 4-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi növbəti mərhələdə Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirib. Tədbirdə Prezidentin Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Zəngilan rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin, Zəngilan Rayon İcra Hakimiyyətinin  nümayəndələri iştirak ediblər.
Püşkatmada 22 ailə (106 nəfər) iştirak edib. Ailə tərkibinə uyğun olaraq, onlardan 9-u üçotaqlı, 9-u dördotaqlı, 4-ü beşotaqlı fərdi yaşayış evi ilə təmin olunub. Həmin ailələr indiyədək Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, Abşeron rayonu ərazisində müvəqqəti məskunlaşma yerlərində yaşayıblar.
Püşkatmanın keçirilməsi məcburi köçkünlərin yerləşdirilməsində obyektivliyi və şəffaflığı təmin etmək məqsədi daşıyır. Məcburi köçkün ailələrin nümayəndələri püşkatma vasitəsilə onlara verilən evlərin dəqiq ünvanını müəyyənləşdirirlər.
Püşkatmanın iştirakçıları doğma yurda qayıdışdan çox böyük sevinc hissi keçirdiklərini qeyd ediblər. Onlar işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaradılan şəraitə və məcburi köçkünlərə göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Püşkatmada iştirak etmiş ailələr, qrafikə uyğun olaraq, avqustun 12-də Ağalı kəndinə yola salınacaqlar.

Tədbirlər 04 August, 2023
On August 4, the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons held draw among families preparing to return to Aghali village, Zangilan district. Among attendees of the event were representatives from the President's Special Representative Office in Zangilan District, a constituent of the Eastern Zangezur Economic District, as well as the Executive Power of Zangilan District.
22 families comprising a total of 106 individuals participated in the draw. These families were allocated housing based on their composition – 9 families were provided with three-room houses, while 9 others were allocated four-room houses, and 4 families got spacious five-room houses. These families had previously sought temporary refuge in the urban domains of Baku and Sumgait, within the Absheron region.
Amidst the anticipation, participants conveyed their excitement to be reunited with their cherished homeland. They extended their heartfelt gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva for the conditions created in the liberated territories and for support and care shown to IDPs.