Tədbirlər 03 Fevral, 2023
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində ötən ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş kollegiya iclası keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ötən ildə ölkəmizin hərtərəfli inkişaf etdiyi, sosial-iqtisadi tərəqqinin dinamik xarakter daşıdığı, xüsusən, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun dirçəldilməsi, həmçinin məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışının tezləşdirilməsi üçün genişmiqyaslı quruculuq işlərinin aparıldığı, təhlükəsizlik tədbirlərinin görüldüyü vurğulanıb. Qeyd olunub ki, dövlətimizin başçısının və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərləri, Böyük Qayıdışla bağlı tədbirlərin icrası vəziyyətini yerində şəxsən öyrənmələri məcburi köçkünlərdə dərin razılıq və minnətdarlıq hissi doğurur.
Kollegiya iclasında Böyük Qayıdışla bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılması, mediada işıqlandırılması, məcburi köçkünlərin könüllü qayıdışının stimullaşdırılması məqsədi ilə təbliğat və təşviqat işinin təşkilində beynəlxalq standartların tətbiqi, komitənin yerli bölmələrinin fəaliyyəti və onların işinin təkmilləşdirilməsi, vətəndaşların qəbulu və müraciətlərinə baxılması, komitənin aparatında və tabe təşkilatlarda kargüzarlığın aparılması vəziyyəti, icra intizamı, habelə Mənzil İstismar Departamentinin balansında olan mənzil fondunun istismarı və istifadəsi məsələləri barədə struktur bölmələrin rəhbərlərinin məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası ilə əlaqədar qarşıda mühüm vəzifələr durduğunu, onların tam və vaxtında yerinə yetirilməsi üçün bütün imkanların səfərbər edildiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, ölkə rəhbərinin tapşırığına əsasən, bu il Laçın şəhəri, Zabux və Sus kəndlərinin, Şuşa və Zəngilan sakinlərinin doğma yurda qayıdışı təmin edilməlidir.
Kollegiya iclasında dövlət komitəsinin 2023-cü il üçün iş planının müzakirəsı aparılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Tədbirlər 03 February, 2023
A board meeting dedicated to the results of the past year and future tasks was held in the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan.
It was emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, our country developed comprehensively last year, social and economic progress was dynamic, in particular, large-scale construction works were carried out for the revival of Karabakh and Eastern Zangezur, as well as for the acceleration of the return of IDPs to their homeland, and security measures were taken. It was noted that the visits of the head of our state and First Vice-President Mehriban Aliyeva to the territories liberated from occupation, and familiarization with the status of implementation of the measures related to the Great Return, evoked a deep sense of satisfaction and gratitude among the IDPs.
At the board meeting, reports of the heads of the structural units on the state of informing the international community about the Great Return, covering it in the media, applying international standards in the organization of promotional works for the purpose of stimulating the voluntary return of IDPs, improving the activities of the local departments of the committee and their work, receiving citizens and reviewing their applications, conducting clerical work in the committee's apparatus and subordinate organizations, execution discipline, as well as the issues of the operation and use of the housing fund in the balance sheet of the Housing Department were heard and discussions were held.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev said that there are important tasks ahead in relation to the implementation of the measures envisaged in the “First State Program on the Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation”, and all opportunities are used for their full and timely implementation. He pointed out that according to the instructions of the head of the state, the return of residents of Lachin city, Zabux and Sus villages, Shusha and Zangilan should be ensured this year.
The work plan of the state committee for 2023 was discussed at the board meeting and relevant decisions were made.