Koreya səfirliyi qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dəstək tədbirləri həyata keçirir
Ərazisi işğaldan azad olunmuş rayonlardan olan 100-ə yaxın məktəbli Koreya ilə Azərbaycan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə keçirilən rəsm müsabiqəsində iştirak edib. Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyi tərəfindən onların hər birinə dərs ləvazimatları dəsti hədiyyə olunub. Səfirliyin “2022-ci il - qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunmuş müsabiqədə seçilən 10 rəsm əsəri noyabrın 18-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində nümayiş etdirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev və Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Li In Yonq sərgiyə baxdıqdan sonra layihənin icrası vəziyyəti və əhəmiyyəti barədə ətraflı söhbət aparıblar.
Görüşdə qonağa dövlətimizin qaçqınlıq və məcburi köçkünlük problemlərinin həlli ilə bağlı gördüyü işlər, ərazilərin Ermənistanın işğalından azad edilməsindən sonra həyata keçirdiyi bərpa-quruculuq tədbirləri və Böyük Qayıdışa hazırlıq barədə məlumat verilib.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin hər zaman Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğu, onların sosial problemlərinin həllinə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da xüsusi həssaslıqla yanaşdığı diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, ölkəmizin rəhbərinin təsdiqlədiyi “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair birinci Dövlət Proqramı” və onun Tədbirlər Planı xalqımızın və dövlətimizin Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə işğalda saxladığı, yaşayış məntəqələrini, infrastrukturunu dağıtdığı Qarabağ və Şərqi Zəngəzuru sürətlə dirçəltmək, həmin ərazilərin yüksək inkişafına nail olmaq istəyinin və əzminin nümayişidir. Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan bir sıra layihələrin icrasına 44 günlük müharibədə Zəfər qazanılmasından dərhal sonra başlandığı vurğulanıb. O cümlədən, Böyük Qayıdış çərçivəsində Dövlət Komitəsi tərəfindən bu il Zəngilan rayonunun “Ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında yenidən salınmış Ağalı kəndinə 66 ailənin köçürüldüyü və köçürülmənin davam etdiriləcəyi qeyd olunub.
Koreyalı diplomata məcburi köçkünlərin Böyük Qayıdışa hazırlanması ilə bağlı vacib məsələlər, onların həlli istiqamətində mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri barədə də məlumat verilib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir Li In Yonq vaxtilə öz ölkəsinin də qaçqınlıq və köçkünlük problemi ilə üzləşdiyini xatırladıb, buna görə də Azərbaycanın istək və məqsədlərini koreyalıların yaxşı anladığını bildirib. Məcburi köçkün məktəblilərin Koreya ilə dostluq əlaqələrini vəsf edən rəsmlərindən təsirləndiyi vurğulayan diplomat Böyük Qayıdışla bağlı məsələrin dəstəklənməsində də səfirliyin iştirakını önəmli saydığını vurğulayıb. O, həmçinin bu il səfirlik tərəfindən qaçqın və məcburi köçkün məktəblilər üçün texniki avadanlığın təqdim edilməsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Həmin avadanlıqların təhvil verilməsi həyata keçirilib.
Xatırladaq ki, Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyi 2014-cü ildən bəri Azərbaycanda Qarabağ münaqişəsi nəticəsində məcburi köçkün və qaçqın düşmüş şəxslərə dəstək tədbirlər həyata keçirir.

The Korean Embassy carries out support measures for refugees and IDPs
About 100 schoolchildren from regions whose territory was liberated from occupation participated in the drawing competition held on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Korea and Azerbaijan. The Embassy of the Republic of Korea in our country presented each of them a set of school supplies. On November 18, 10 artworks selected in the competition organized within the framework of the Embassy’s “2022 - Support to Refugees and IDPs” project were exhibited at the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs.
The Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev and the Ambassador of the Republic of Korea to our country Lee Eun-Young had a detailed conversation about the status and importance of the project after viewing the exhibition.
At the meeting, the guest was informed about the works done by our state in solving the problems of refugees and internal displacement, the restoration and construction measures implemented after the liberation of the territories from the occupation of Armenia, and the preparations for the Great Return.
It was brought to attention that refugees and IDPs are always surrounded by the attention and care of President Ilham Aliyev, and that First Vice President Mehriban Aliyeva also approaches the solution of their social problems with special sensitivity. It was reported that the “First State Program on the Great Return to territories liberated from occupation” approved by the head of our country and its Action Plan are a demonstration of desire and determination to rapidly revive Karabakh and East Zangezur, where the settlements and infrastructure of our people and our state occupied by Armenia for nearly 30 years have been destroyed, and achieve high development of those areas. It was emphasized that the implementation of a number of projects envisaged in the Action Plan was started immediately after the victory in the 44-day war. In particular, it was mentioned that 66 families were relocated to the Aghali village of Zangilan region, which was rebuilt on the basis of the concept of “Smart village” by the State Committee within the framework of the Great Return, and that the relocation will continue.
The Korean diplomat was also informed about the important issues related to the preparation of the IDPs for the Great Return, as well as the possible directions of cooperation in the direction of their solution.
Expressing gratitude for the warm reception, Ambassador Lee Eun-Young reminded that his country was also faced with the problem of refugees and displaced persons, therefore, he said that the Koreans understand well the wishes and goals of Azerbaijan. Emphasizing that he was impressed by the pictures of the internally displaced schoolchildren describing the friendly relations with Korea, the diplomat emphasized that he considers the participation of the embassy in supporting the issues related to the Great Return to be important. He also noted that this year the embassy plans to provide technical equipment for refugee and internally displaced schoolchildren. The delivery of that equipment has been carried out.
It should be noted that since 2014, the Embassy of the Republic of Korea in our country has been carrying out support measures for the IDPs and refugees in Azerbaijan as a result of the Karabakh conflict.