Komitə sərgidə silahların ən güclüsünü təqdim etdi...
Dəmir konstruksiyanın tavanına bərkidilmiş nazik şəffaf tellərdən qeyri-mütənasib şəkildə asılmış çoxsaylı fotoreproduksiyalar son iki ildə xalqımızın gücünü və birliyini təcəssüm etdirən bir kompozisiyadır. 3D formatında hazırlanmış kompozisiyanın bütövlüyünü yalnız bir baxış nöqtəsindən - Zəfər nöqtəsindən görmək mümkündür. Bu, dövlətimizin başçısı ilə ordu və xalqın  birliyini göstərən - Dəmir Yumruqdur. Onu düşmən görəndə gücümüzü, dost görəndə birliyimizi xatırlayır.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin ilk dəfə 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisində – ADEX-2022-də çoxsaylı fotorepoduksiyadan ibarət “Dəmir Yumruq” perseptual kompozisiyasını nümayiş etdirdi. Kompozisiyanın hündürlüyü 2,25, eni 2,10 metrdir.
Şəkillərdə birinci və ikinci Qarabağ müharibəsinin qəhrəmanları, Vətən müharibəsindən döyüş səhnələri, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın işğaldan azad edilmiş ərzilərə səfərləri, hərbçilərlə görüşləri, xalqımızın Zəfər sevinci, bərpa-quruculuq işlərinin gedişi və digər maraqlı tarixi anlar əks olunub.
Qarabağın azadlığı və dirçəlişi uğrunda mübarizənin şanlı tarxinin qısa fotoxronikasını təşkil edən “Dəmir Yumruq” kompozisiyası öz orijinal və maraqlı estetikası ilə Vətən münaribəsində Zəfərimizin möhtəşəmliyini bir daha göz önündə canlandırır.

The committee presented the most powerful of the weapons at the exhibition...
Numerous photo reproductions hung disproportionately from thin transparent wires attached to the ceiling of the iron structure are a composition that personifies the strength and unity of our people in the last two years. It is possible to see the integrity of the composition made in 3D format only from one point of view - the point of Victory. This is the Iron Fist, which shows the unity of the army and the people with the head of our state. When an enemy sees him, he remembers our strength, and when a friend sees it, it remembers our unity.
For the first time, the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs exhibited the perceptual composition “Iron Fist” consisting of multiple photo reproductions at the 4th Azerbaijan International Defense Exhibition - ADEX-2022. The composition is 2.25 meters high and 2.10 meters wide.
The pictures reflect the heroes of the first and second Karabakh war, battle scenes from the Patriotic War, the visits of President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva to the territories liberated from occupation, meetings with the military, the joy of Victory of our people, the progress of restoration and construction works and other interesting historical moments.
The “Iron Fist” composition, which is a short photo chronicle of the glorious history of the struggle for the liberation and revival of Karabakh, with its original and interesting aesthetics, once again brings to mind the magnificence of our Victory in the Patriotic War.