Laçına, Zabuxa, Susa qayıdışın təşkili üçün tədbirlər müəyyən edilib
Avqustun 13-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində işğaldan azad edilmiş Laçın şəhərinə və rayonun Zabux, Sus kəndlərinə yerli sakinlərin qayıdışının təşkili ilə əlaqədar Prezident İlham Əliyevin verdiyi tapşırıqların icrası vəziyyətinə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Xəbər verildiyi kimi, Prezident İlham Əliyev avqustun 12-də İsmayıllı rayonunun Basqal qəsəbəsində Azərbaycan Televiziyasına verdiyi müsahibədə deyib:  “Biz Laçına qayıtmalıyıq, Zabuxa, Susa qayıtmalıyıq. Mən artıq Dövlətqaçqınkoma göstəriş verdim, Laçın şəhərinin, Sus, Zabux kəndlərinin camaatı ilə əlaqə saxlasınlar. Biz yaxın zamanlarda onları öz doğma yerlərinə qaytaracağıq”.
Müşavirədə qeyd edilib ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli hərbi-siyasi fəaliyyəti, rəşadətli Ordumuzun qəhrəmanlığı sayəsində sarsıdıcı məğlubiyyətə uğradılmış Ermənistan Laçın rayonunun ərazisini, o cümlədən Laçın şəhərini, Zabux və Sus kəndlərini də bir güllə atmadan Azərbaycana qaytarmaq məcburiyyətində qalıb. Dövlətimizin başçısının tapşırığına əsasən, keçmiş məcburi köçkünlərin həmin yaşayış məntəqələrinə qayıdışa hazırlanması bu gün qarşıya qoyulan mühüm vəzifələrdəndir.
Respublikanın müxtəlif bölgələrində müvəqqəti məskunlaşmış Laçın şəhəri, həmçinin Zabux və Sus kəndləri sakinlərinin - doğma yurda qayıdacaq ailələrin sayının dəqiqləşdirilməsi, onların sosial vəziyyətinin və məşğulluq imkanlarının qiymətləndirilməsi üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi, əhali arasında məlumatlandırma, təbliğat işlərinin aparılması, köçürülmənin texniki-təşkilati məsələlərinin həlli və digər vəzifələrlə əlaqədar işlərin sürətləndirilməsi barədə struktur bölmələrinə tapşırıqlar verilib.
Dövlət Komitəsində, həmçinin Laçın sakinlərinin bir qrupu ilə görüş keçirilib. Onlar ölkə rəhbərinin müsahibəsini dinlədikdən sonra böyük sevinc hissi keçirdiklərini, doğma yurda qayıtmağa hər an hazır olduqlarını bildiriblər.

Roadmap set for return to Lachin, Zabukh and
On August 13, the State Committee for Refugees and IDPs held a meeting dedicated to the implementation of the tasks set by President Ilham Aliyev regarding the return of residents to the liberated city of Lachin and Zabukh and Sus villages.
“We will return to Lachin, Zabukh and Sus. I gave orders to the state refugee committee to contact former residents of Lachin city, Sus and Zabukh villages, so that we could return them to their native places in the nearest future,” said President Ilham Aliyev as he was interviewed by the Azerbaijan Television in Basgal settlement of Ismailly district on August 12.
It was noted at the meeting that due to determined military and political activities of the President, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and heroism of our brave army, Armenia was forced to return the territory of Lachin district, including the city of Lachin, Zabukh and Sus villages to Azerbaijan without firing a single shot. One of the main objectives on agenda is returning former IDPs to settlements as ordered by the head of state.
Relevant structural units got tasks related to determining the accurate number of residents of Lachin city, as well as Zabukh and Sus villages, who are temporarily settled in different regions of the republic and are ready to return to their homes, implementing  necessary measures to assess their social status and employment opportunities, informing  population, raising awareness, solving technical and organizational issues related to resettlement, and accelerating implementation of other relevant processes.
The State Committee also hosted a meeting with a group of residents of Lachin. They said they felt pleased after listening to the interview of the head of state and mentioned that they are ready to return to their homeland any time.