Dövlət Komitəsində “Tanrı yoxuşu” kitabının təqdimatı keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində araşdırmaçı-jurnalist Elxan Salahovun Kəlbəcərdə mühasirədə qalanların həyat mücadiləsinə həsr etdiyi “Tanrı yoxuşu” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Milli Məclisin deputatı Mahir Abbaszadə, komitə yanında İctimai Şuranın üzvləri, Kəlbəcər ictimaiyyətinin nümayəndələri, hadisə şahidləri iştirak edib.
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli siyasəti, rəşadətli Azərbaycan Ordusunun şücaəti sayəsində Kəlbəcər rayonunun əsas hissəsinin döyüş əməliyyatları aparılmadan işğaldan azad edildiyini xatırladan komitə sədri rayon ərazisində ermənilərin törətdikləri hərbi cinayətlərin heç vaxt unudulmayacağını, həmin cinayətlərə beynəlxalq səviyyədə hüquqi qiymət verilməsinin vacibliyini bildirib. Dövlətmizin başçısının tapşırığı əsasında, bu istiqamətdə lazımi işlərin aparıldığı, həmçinin Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun mühüm layihələr həyata keçirdiyi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, 1992-ci il və 1993-cü illərdə Kəlbəcərin Ağdaban və Başlıbel kəndlərində, həmçinin “Tunel” və Meydançay adlanan ərazilərində qətliamlar baş verib. Yüzlərlə insan girov götürülüb və ağır işgəncələrə məruz qalıb. Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistanın hərbi cinayətləri barədə hazırlanmış materiallar xarici dillərə də tərcümə olunmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmalıdır.
“Tanrı yoxuşu” kitabının müəllifi Elxan Salahovun Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndindən məcburi köçkün olduğu, peşəkar jurnalist kimi ölkəmizin media mühitində yaxşı tanındığı bildirilib. Kitabın tarixi əhəmiyyət daşıdığı, gənc nəslin vətənpərvərlik tərbiyəsində mühüm rol oynayacağı qeyd olunub. Müəllifin bundan əvvəl Başlıbel faciəsindən bəhs edən “Qanlı kaha” kitabının da geniş əks-səda doğurduğu xatırladılıb.
Elxan Salahov tədbirdə çıxış edərək, kitabın təqdimatının təşkilinə, həmçinin Başlıbel qətliamında şəhid olanların ailə üzvlərinin, hadisə şahidlərinin işğaldan azad olunmuş Kəlbəcər rayonuna səfərlərinin dəstəklənməsinə görə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, kitabın məzmunu haqqında tədbir iştirakçılarına qısa məlumat verib. Qeyd olunub ki, “Tanrı yoxuşu” amansız düşmən və sərt təbiətlə ölüm-dirim mücadiləsi aparan insanların taleyindən bəhs edir. Kitabda Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası, Kəlbəcərin azad olunması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsi haqqında məlumat da verilib.
Kəlbəcərin işğalı zamanı uzun müddət mühasirədə qalan, qətlimaların şahidi olan Rizvan Rzayev, Şahlar Muradov, Elman Hacıyev, Bəxtiyar Şəbiyev, Qalib Məcnunov, Əsəd Vəliyev və Azər Qasımov çıxış ediblər. Onlar Ermənistanın törətdiyi hərbi cinayətlər, mühasirədə qaldıqları zamanı yaşadıqları çətinliklər, amansız işgəncələr, qətllər barəsində ürək ağrısı ilə danışıblar.
Azərbaycanın böyük Zəfəri, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışına hazırlıq barədə də ətraflı söz açılıb, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yeni həyatın başlanması üçün dövlətimizin həyata keçirdiyi genişmiqyaslı işlərin fərəh hissi doğurduğu, ölkəmizin gücünün və qüdrətinin nümayişi olduğu bildirilib.

The presentation of the book “God’s Rise” was held at the State Committee
The presentation of the book “God’s Rise”, written by investigative journalist Elkhan Salahov, dedicated to the struggle of the besieged in Kalbajar, was held at the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs.
The event was attended by Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev, MP Mahir Abbaszada, members of the Public Council under the committee, representatives of the Kalbajar community and witnesses.
First, the memory of the martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our lands was commemorated with a minute of silence.
Reminding that the main part of Kalbajar region was liberated without military operations thanks to the President Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev’s resolute policy and courage of the brave Azerbaijani Army, the committee chairman said the war crimes committed by Armenians in the region will never be forgotten, legal assessment of these crimes at the international level is important. It was noted that necessary works are being carried out in this direction on the instructions of the President, and that the Heydar Aliyev Foundation was implementing important projects under the leadership of First Vice President Mehriban Aliyeva.
It was noted that massacres took place in 1992 and 1993 in Aghdaban and Bashlibel villages of Kalbajar, as well as in the so-called “Tunnel” and Meydanchay areas. Hundreds were taken hostage and severely tortured. It was noted that the materials about Armenia’s war crimes should be translated into foreign languages and brought to the attention of the international community.
The author of the book “God’s Rise” Elkhan Salahov is an IDP from Bashlibel village of Kalbajar region, and is well known in the media of our country as a professional journalist. It was noted that the book has historical significance and will play an important role in patriotic education of the younger generation. It was reminded that the author’s book “Bloody Kaha” about the Bashlibel tragedy had received great interest.
Speaking at the event, Elkhan Salahov thanked the leadership of the State Committee for organizing the presentation of the book, as well as for supporting the visits of family members of those killed in the Bashlibel massacre, witnesses to the liberated Kalbajar region. He gave brief information about the content of the book to the participants. It was noted that “God’s Rise” is about the fate of people who were fighting a life-and-death struggle with a ruthless enemy and the harsh nature. The book also provides information about the 44-day Patriotic War, which resulted in the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and the liberation of Kalbajar.
Rizvan Rzayev, Shahlar Muradov, Elman Hajiyev, Bakhtiyar Shabiyev, Galib Majnunov, Asad Valiyev and Azar Gasimov, who were under siege for a long time during the occupation of Kalbajar and witnessed the massacres, made speeches. They spoke with heartache about the war crimes committed by Armenia, the hardships they experienced during the siege, the brutal torture and killings.
The great victory of Azerbaijan, the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories, the preparations for the return of IDPs to their homeland were also discussed in detail, and it was noted that the large-scale works carried out by our state to start a new life in Karabakh and East Zangazur was a source of pride and a demonstration of the strength and power of our country.