Dövlət Komitəsində şəhidlərin xatirəsi yad olunub
“Biz bundan sonra qalib ölkə, müzəffər xalq kimi yaşayacağıq və azad edilmiş torpaqları quracağıq, bərpa edəcəyik. O torpaqlara artıq həyat qayıdır, insanlar qayıdır. Bu qayıdışı ən qısa müddət ərzində təmin etmək bu gün bizim başlıca vəzifəmizdir”. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin sözləri sentyabrın 27-də  Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi əməkdaşlarının “Anım Günü”nə həsr olunmuş toplantısında xatırladılıb.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev toplantı iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, bir il əvvəl işğalçı Ermənistanın növbəti hərbi təxribatına qarşı Azərbaycan Ordusununun həyata keçirməyə başladığı və qələbə ilə başa çatdırdığı əks-həmlə əməliyyatında xalqımızın qəhrəman övladlarının göstərdiyi şücaətlərin tarixdə əbədi iz qoyuduğunu diqqətə çatdırıb. Dövlətimizin başçısının böyük cəsarəti və qətiyyəti, dəqiq və məqsədyönlü hərbi-siyasi və diplomatik addımları, hərbçilərimizin rəşadəti sayəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda şiddətli döyüşlərdə düşmənin ağır məğlubiyyətə uğradıldığı, üç rayonun ərazisini isə döyüşsüz tərk etməyə məcbur olduğu qeyd edilib.
İşğaldan azad edilmiş Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda hazırda bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığı, məcburi köçkünlərin tezliklə öz doğma yurdlarına qayıdışına hazırlıq görüldüyü bildirilib.
Dövlət Komitəsinin kollektivi saat 12:00-da şəhidlərin xatirəsini birdəqiqəlik sükutla yad edib, onlara Allahdan rəhmət, ailələrinə səbir diləyib.

The State Committee commemorated the martyrs
“From now on, we will live as a victorious country, victorious people, and we will restore and rebuild the liberated lands. Life returns, people return to those lands. Today, our main task is to ensure this return as soon as possible”. The words of the victorious Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev were recalled at a meeting of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons on September 27, dedicated to the Remembrance Day.
Addressing the meeting, Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev underlined that the heroism of our brave sons in the counter-offensive operation launched by the Azerbaijani Army against another military provocation of Armenia a year ago and completed with victory has left an indelible mark in history. It was noted that due to the great courage and determination, precise and purposeful military-political and diplomatic steps of our President, the bravery of our servicemen, the enemy was severely defeated in the fierce battles for the liberation of our lands and forced to leave three regions even without a battle.
Restoration and reconstruction work and preparations for the return of IDPs to their native lands soon are underway in the liberated Karabakh and East Zangazur.
At 12:00, the staff of the State Committee commemorated the martyrs with a minute of silence and wished them God`s mercy and patience to their families.