Məcburi köçkünlərə 40 ton ərzaq yardımı göndərilib
Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA) cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan və Ermənistanın mülki əhalini hədəf alan atəş zərbələrindən zərər çəkən Azərbaycan vətəndaşlarına 40 ton ərzaq yardımı göstərib. Hazır və konservləşdirilmiş ərzaq məhsullarından ibarət bağlamalar Tərtər, Ağdam və Bərdə rayonları ərazisində 2 min ailəyə (təxminən 8000 nəfərə) paylanacaq.
Ermənistan silahlı birləşmələrinin bu il sentyabrın 27-də genişmiqyaslı təxribatlara başlamasına cavab olaraq Azərbaycan Ordusu torpaqlarının işğaldan qurtarılması məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatlarına başlayıb. Döyüş meydanında məğlub  olan və davamlı şəkildə geri çəkilən işğalçı qüvvələr Azərbaycanın cəbhə xəttinə yaxın yaşayış məntəqələrini aramsız atəşə tutur.
TİKA cəbhə bölgəsindəki mövcud vəziyyətdə çətinliklərlə üzləşmiş azərbaycanlı əhaliyə dəstək olmaq və onların ərzaq təminatına dəstək vermək məqsədi ilə layihə həyata keçirməyə başlayıb. Layihə çərçivəsində hazır və konservləşdirilmiş qida məhsullarından ibarət 40 ton ərzaq cəbhəyanı rayonlarda yaşayan vətəndaşlara paylanacaq. Bu çərçivədə Tərtər, Ağdam və Bərdədə 2 min ailənin (8000 nəfər) qida ehtiyacları qarşılanacaq.
Ət və balıq konservləri, pendir, hazır kartof püresi və makaronlar, cem, meyvə suyu, şəkər, çay, çörək, qaymaq və s. hazır qidalardan ibarət ərzaq bağlamaları 23 oktyabr 2020-ci il tarixində bölgədəki ailələrə paylanacaq.
Hazırlanan ərzaq bağlamaları 22 oktyabr 2020-ci il tarixində Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Erkan Özoral, TİKA Bakı Proqram Koordinatoru Teoman Tiryaki və Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsinin Sədr müavini Fuad Hüseynovun iştirakı ilə keçirilmiş yolasalma mərasimi ilə bölgəyə göndərildi.

40 tons of food aid was sent to IDPs
The Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) has provided 40 tons of food aid to Azerbaijani citizens living near the frontline and suffered by the shelling by Armenia targeting civilians. Packages of ready and canned food products will be distributed to 2 thousand families (about 8000 people) in Tartar, Aghdam and Barda regions.
In response to the large-scale provocations launched by the Armenian armed forces on September 27 this year, the Azerbaijani Army launched counter-offensive operations to liberate the lands from occupation. The occupying forces, defeated on the battlefield and constantly retreating, are continuously firing on the settlements near the frontline of Azerbaijan.
TIKA has started implementing a project to support the Azerbaijani population facing difficulties in the current situation on the frontline region and to support their food provision. Under the project, 40 tons of ready and canned food will be distributed to the citizens living in frontline regions. Within this framework, food needs of 2 thousand families (8000 people) will be met in Tartar, Aghdam and Barda.
Canned meat and fish, cheese, ready mashed potatoes and pasta, jam, juice, sugar, tea, bread, cream, etc. ready-to-eat food packages will be distributed to the families in the region on October 23, 2020.
The prepared food parcels were sent to the region with a farewell ceremony held with the participation of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Erkan Ozoral, TIKA Baku Program Coordinator Teoman Tiryaki and Deputy Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Fuad Huseynov on October 22, 2020.