Dövlət Komitəsinin sədri “Şuşa Azərbaycanın tarixi mədəniyyət mərkəzidir” mövzusunda keçirilən videokonfrasda iştirak edib
Tədbirlər 09 May, 2020
Mayın 8-də Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Şuşanın 28 il əvvəl Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmasına həsr olunmuş “Şuşa Azərbaycanın tarixi mədəniyyət mərkəzidir” mövzusunda xarici ekspertlərin iştirakı ilə elmi-virtual videokonfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev videokonfransda iştirak edib.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, Prezident İlham Əliyev qaçqınların məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasını prioritet istiqamətlərindən biri kimi elan edib. O, bu kateqoriyadan olan vətəndaşların həyat şəraitinin daha da yaxşılaşdırılması üçün qəbul olunan qərarların, imzalanan fərman və sərəncamların icrası ilə bağlı görülən işlər barədə geniş məlumat verib və bu işlərin davamlı olacağını vurğulayıb. Bununla yanaşı, komitə sədri qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirərək Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınmasına xüsusi diqqət yetirən Ali Baş komandan, Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti sayəsində biz mütləq Şuşaya qayıdacağıq.
Videokonfransda Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Bayram Səfərov, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı icmasının sədri, Milli Məclisin deputatı Tural Gəncəliyev, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, professor Fərhad Bədəlbəyli, Türkiyədən videokonfransa qatılan Azərbaycan-Türkiyə Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Fondunun sədri, siyasi tarix və beynəlxalq münasibətlər üzrə doktor, professor Aygün Attar, İsraildən Beynəlxalq münasibətlər üzrə tanınmış ekspert Arye Qut, Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı İcmasının sədr müavini, siyasi elmlər doktoru, professor Elçin Əhmədov, Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini, İctimai-siyasi və humanitar məsələlər üzrə şöbəsinin müdiri Vüsalə Fətəliyeva da çıxış edib.
Bundan əlavə, videokonfransda Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini, Sosial-iqtisadi inkişafın təhlili və proqnozlaşdırılması şöbəsinin müdiri Əkbər Hacıyev, Şuşa Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının müdiri Ramiq Məhərrəmov, Şuşa Rayon Təhsil idarəsinin müdiri Təvəkkül Əliyev, Şuşa Rayon Mədəniyyət və Turizm idarəsinin müdiri Zahid Abbasov da Şuşa ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Videokonfrans iştirakçıları əminliklə qeyd ediblər ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirərək ölkəmizin dinamik inkişafını, sabitliyi təmin edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qətiyyəti, siyasi iradəsi sayəsində işğal olunmuş bütün torpaqlarımız, o cümlədən Qarabağın tacı Şuşa nəyin bahasına olursa-olsun düşmən tapdağından azad ediləcək.

Chairman of the State Committee attended the video conference on “Shusha is a historical and cultural center of Azerbaijan”.
Tədbirlər 09 MAY, 2020
On May 8, Shusha Region Executive Power organized a scientific-virtual video conference on “Shusha is a historical and cultural center of Azerbaijan” dedicated to the occupation of Shusha by the Armenian armed forces 28 years ago with the participation of foreign experts.
Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan Rovshan Rzayev attended the video conference.
Chairman of the State Committee said that the President Ilham Aliyev announced the improvement of living conditions of refugees as one of the priorities. He gave detailed information about the work done to implement the adopted decisions, signed decrees and orders to further improve the living conditions of the citizens from this category, and underlined that this activities will continue. In addition, the chairman of the committee noted that we will definitely return to Shusha thanks to the determination of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, who successfully continues the political course of national leader Heydar Aliyev and pays special attention to the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
Head of Shusha Region Executive Power Bayram Safarov, chairman of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh region, MP Tural Ganjaliyev, rector of Baku Music Academy, professor Farhad Badalbayli, chairman of Azerbaijan-Turkey Friendship, Cooperation and Solidarity Foundation, Doctor of political history and international relations, Professor Aygun Attar, who joined the video conference from Turkey, well-known expert on International Relations from Israel Arye Gut, deputy chairman of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan Republic, Doctor of Political Sciences, Professor Elchin Ahmadov, deputy head of Shusha Region Executive Power, Department of Socio-Political and Humanitarian Affairs Vusala Fataliyeva also made speeches in the video conference.