Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi Brüsseldə keçirilən tədbirdə iştirak edib
Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində Avropa İttifaqı (Aİ) – Azərbaycan Əməkdaşlıq Komitəsi çərçivəsində Ədliyyə, azadlıq, təhlükəsizlik, insan hüquqları və demokratiya üzrə alt komitənin 8-ci iclası keçirilib.
İclasda Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsini Hüquq sektorunun müdiri Ziya Məmmədov təmsil edib. O, “Miqrasiya, sığınacaq və sərhəd idarəçiliyi” mövzusunda keçirilən müzakirələrdə daxili yerdəyişmə məsələləri barədə çıxış edib.
Z.Məmmədov beynəlxalq təcrübəyə, habelə dövlət orqanlarından və beynəlxalq təşkilatlardan alınan təkliflərə əsaslanaraq, könüllü qayıdış prinsipi əsasında hazırlanmış "Böyük Qayıdış" proqramı haqqında məlumat verib. “Əminik ki, cənab Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında qayıdış proqramı tam icra olunacaq və məcburi köçkünlər beynəlxalq hüquqda təsbit olunduğu kimi, könüllü surətdə və ləyaqətlə oz torpaqlarına qayıtmaq hüquqlarından istifadə edəcəklər”, - deyə Z.Məmmədov bildirib. Cocuq Mərcanlı kəndinin münaqişəsonrası reabilitasiya və regionda davamlı sülhün təmin edilməsinin unikal modeli olduğu vurğulanıb.

A representative of the State Committee attended the event held in Brussels
The 8th meeting of the Subcommittee on justice, freedom, security, human rights and democracy within the European Union (EU) – Azerbaijan Cooperation Committee was held in Brussels, the capital of Belgium.
Ziya Mammadov, head of the Legal Sector represented the State Committee for Refugees and IDPs at the meeting. He made a speech on internal displacement issues during discussions on “Migration, Asylum and Border Management”.
Z.Mammadov informed about the program “Great Return”, developed pursuant to the principle of voluntary return, based on international experience, as well as proposals received from government agencies and international organizations. “We are confident that under the guidance of the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the return program will be fully implemented and IDPs will enjoy their right to return to their lands voluntarily and with dignity as defined by international law”, Z.Mammadov said. It was underlined that Jojug Marjanli is a unique model of post-conflict rehabilitation and provision of long-lasting peace in the region.