Türkiyə Azərbaycan birliyi, həmrəyliyi daimidir və bundan sonra da artacaqdır.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov mayın 11-də Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoralı qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyənin dünya miqyasında bir-birinə ən yaxın ölkələr olduğunu, əməkdaşlığımızın bütün sahələrdə inkişaf etdiyini, Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığının həm regionda, həm də regiondan kənarda böyük önəm daşıdığını qeyd edən Baş nazirin müavini bu əlaqələri daha da inkişaf etdirmək və bu birliyin daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Baş nazirin müavini 16 aprel tarixdə Türkiyədə konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı keçirilmiş referendumda hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının qalib gəlməsi ilə bağlı öz təbriklərini çatdırdı. Əli Həsənov bildirib ki, iki dost və qardaş ölkənin rəhbərləri və xalqları arasındakı münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasının tarixi kökləri var. Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev Türkiyə ilə Azərbaycan əlaqələrinə xüsusi önəm verirdi və bu əlaqələrin günbəgün möhkəmlənməsi üçün tədbirlər görürdü. Xüsusilə torpaqlarımız işğal olunan zaman ölkəmizdə olan qaçqın və məcburi köçkünlər üçün edilmiş humanitar yardımları da heç zaman yaddan çıxartmaq olmaz və burada qardaş Türkiyənin dəstəyi çox böyük olmuşdur.
Baş nazirin müavini Əli Həsənov deyib ki, Prezident İlham Əliyev hər zaman müsəlman ölkələrinin həmrəyliyini, onların bir olmasının vacibliyini qeyd edir.Bu həmrəylik nə qədər güclü olsa, bizə yanaşma da dəyişəcək. Bəzi dünya dövlətləri daim çalışırlar ki, bu müsəlman ölkələri arasındakı həmrəyliyə xələl gətirsinlər. Ancaq bilirik ki, bu xalqlar və dövlətlər arasında nifaq salmaq mümkün deyil.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Türkiyə ilə bağlı qəbul etdiyi qərara toxunan Əli Həsənov bunun əsassız və ədalətsiz qərar olduğunu bildirib: “Türkiyə bizə qonşu, qardaş dövlətdir. Qardaş ölkədə güclü islahatlar həyata keçirilir. Beynəlxalq təşkilatlar bu cür ədalətsiz qərar qəbul etdikdə onlara olan inam və etibar demək olar ki itir.Bu cür təşkilatlar əgər düzgün yol tutmasalar onların özlərinə ziyan olacaqdır. Azərbaycanın bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünü var.25 ildir ki, bizim problemimiz həll olunmur.Əgər beynəlxalq təşkilatlar qərar qəbul edib onu icra etmirlərsə onda bu kimə lazımdır”.
Əli Həsənov Səfirə Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq tədbirlər, sabahdan başlayacaq IV İslam Həmrəyliyi Oyunları ilə bağlı ətraflı məlumat verərək qeyd edib ki, bu həm idman yarışı olmaqla yanaşaı həm ölkəmizi tanıtmaq, həm də islam həmrəyliyi ilə bağlı keçirilən ən böyük tədbirdir.
Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral qəbula və hərtərəfli məlumata görə minnədarlığını bildirdi. Səfir Ulu Öndər Heydər Əliyevin doğum günü ilə bağlı keçirilən tədbiri qeyd edərək Ümummilli Lider haqqında xoş sözlərini çatdırdı.
O, AŞPA da Türkiyəyə qarşı ədalətsiz qərar qəbul edilərkən Prezident İlham Əliyev tərəfindən Türkiyəyə göstərilən dəstəyin bütün türk xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Görüşdə Erkan Özoral Ramazan bayramı ərəfəsində Türkiyənin Qızıl Ay beynəlxalq humanitar təşkilatı tərəfindən ölkəmizdə olan məcburi köçkünlərə yardım edilməsi ilə bağlı bəzi fikirlərini çatdırdı.

Turkish-Azerbaijani unity and solidarity are eternal and will continue to grow.
On May 11, Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs, Chairman of Republican Commission on International Humanitarian Aid Mr. Ali Hasanov received Erkan Ozoral, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to our country. At the meeting, mentioning that Azerbaijan and Turkey are the countries closest to each other in the world, our cooperation develops in all areas, cooperation between Azerbaijan and Turkey has a great importance both in the region and outside of the region, the Deputy Prime Minister expressed the importance of further development of these relations and of further strengthening of this unity.
Deputy Prime Minister presented his congratulations related to the victory of the ruling Justice and Development Party in the referendum held in Turkey on the constitutional amendment on April 16. Ali Hasanov stated that the high level of relations between the leaders and people of two friendly and brotherly countries is based on the historical roots. The National Leader of our people Heydar Aliyev has placed a particular importance to the relations between Turkey and Azerbaijan and has taken measures for strengthening of these relations day by day. We should never forget humanitarian aids for refugees and IDPs in the country during the occupation of our lands. Brotherly Turkey has supported our country at that time. Referring to the decision adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe about Turkey, Ali Hasanov said that this was unreasonable and unjust decision: “Turkey is a neighbouring, brotherly country to Azerbaijan. Strong reforms are implemented in the brotherly country. We lose confidence and trust in international organizations when they adopt such an unjust decisions. Such organizations will suffer from if they don’t go in the right direction. There are more than one million refugees and IDPs in Azerbaijan. Our problem hasn’t been settled for 25 years. Who needs it if the international organizations don’t adopt relevant decisions and implement them?”.
Erkan Ozoral, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to our country, expressed his gratitude for the reception and detailed information. The Ambassador mentioned the events held on the occasion of the birthday anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev and expressed his pleasant words about the National Leader. He stated that the support by the President Ilham Aliyev to Turkey while making unjust decision against Turkey in PACE has been highly appreciated by Turkish people. At the meeting, Erkan Ozoral expressed his opinions about the assistance to the IDPs in the country by Turkish Red Crescent humanitarian organization on the eve of Ramadan holiday.