Mətbuat xidmətinin məlumatı 14 Aprel, 2026
Aprelin 14-də doğma yurduna yola salınan köç karvanları Ağdərə rayonunun Vəngli, Çıldıran, Aşağı Oratağ, Heyvalı, Çapar və Xocalı rayonunun Daşbulaq kəndlərinə çatıb.
Bu mərhələdə köçürülən Ağdərə rayonunun Vəngli kəndinə 18 nəfərdən ibarət 4 ailə, Çıldıran kəndinə 5 nəfərdən ibarət 2 ailəyə, Aşağı Oratağ kəndinə 56 nəfərdən ibarət 9 ailəyə, Heyvalı kəndinə 13 nəfərdən ibarət 3 ailəyə, Çapar kəndinə 6 nəfərdən ibarət 2 ailəyə və Xocalı rayonunun Daşbulaq kəndinə isə 4 nəfərdən ibarət 1 ailəyə mənzillərin açarları təqdim edilib.
19 Mart, 2026 / Mətbuat xidmətinin məlumatı Xocavənd şəhərinə və Xocalının Xanabad kəndinə növbəri köç karvanları yola salınıb

On April 14, the resettlement convoys sent to their native homeland reached the villages of Vangli, Childiran, Ashagi Oratag, Heyvali, and Chapar in the Aghdara district, as well as Dashbulag village in the Khojaly district.
This phase, house keys were presented to 4 families (18 people) in Vangli village of Aghdara, 2 families (5 people) in Childiran village, 9 families (56 people) in Ashagi Oratag village, 3 families (13 people) in Heyvali village, 2 families (6 people) in Chapar village, and 1 family (4 people) in Dashbulag village of Khojaly.
Representatives of the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the city of Khankendi, as well as in the Aghdara and Khojaly districts, and representatives of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons attended the ceremony.